Każdego roku na całym świecie zużywa się 200 miliardów kubków papierowych. Większość z tych, które są obecnie dostępne, nie nadaje się jednak do recyklingu. To ogromny problem dla środowiska, który postanowił rozwiązać koncern AkzoNobel. Jego nowe dzieło to innowacyjna powłoka EvCote Water Barrier 3000.
Opracowana przez AkzoNobel technologia powlekania kubków papierowych wykorzystuje oleje roślinne i poddane recyklingowi butelki PET. Jest więc w pełni przyjazna środowisku. Dla restauratorów oznacza natomiast ogromną korzyść – umożliwia poddawanie kubków recyklingowi, ograniczając tym samym liczbę odpadów lądujących na wysypiskach.
Koncern wiąże z tym rozwiązaniem ogromne nadzieje – liczy na to, że zastąpi ono stosowane obecnie powłoki polimerowe tak jak 40 lat temu polietylen wyparł wosk.
Recykling kubków papierowych? Teraz to możliwe!
Problem kubków papierowych jest bardzo poważny. Choć zużywa się ich corocznie ogromne ilości, nie można ich poddać recyklingowi bez dodatkowych wysokich wydatków lub znacznego pogorszenia jakości papieru. Technologia EvCote jest natomiast o tyle przełomowa, że nie pogarsza jakości papieru, przeciwnie – może nawet wzmocnić jego włókna. Dzięki temu papier ze zużytych kubków może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji innych obiektów papierowych z makulatury.
Empire State Building owinięty w papier
Mało tego! Dodatkową zaletą technologii AkzoNobel jest możliwość odzyskania i wykorzystania 100% odpadów powstałych w fabrykach przy produkcji papieru. Obecnie natomiast odpady te trafiają na wysypiska, a ich ilości są gigantyczne – wystarczające do owinięcia Empire State Building kilka tysięcy razy.
Wreszcie – korzyści ekonomiczne. Koszt papieru to podstawowy wydatek przy produkcji kubków, a skoro będzie można wykorzystać w tym celu materiał wtórny z przetworzonych, zużytych kubków, wydatki wytwórców znacznie spadną.
Z korzyścią dla miast
Ze strony AkzoNobel jest to element strategii Planet Possible oraz akcji Human Cities, której celem jest stworzenie przyjaznej człowiekowi przestrzeni miejskiej. A przestrzeń przyjazna to przestrzeń czysta, nie zaśmiecona tonami zużytych papierowych kubków, których w żaden sposób nie można wykorzystać.
Źródło: AkzoNobel