a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneKorozja – wczesna detekcja, szybka naprawa

Korozja – wczesna detekcja, szybka naprawa

Nowa propozycja naukowców to cudowny dodatek do farb – maleńkie kulki, które nie tylko wykrywają korozję na najwcześniejszym etapie rozwoju, ale i naprawiają pierwsze spowodowane przez nią uszkodzenia.

korozja

Dodatek opracowany przez naukowców z instytutu Battelle wykrywa korozję i reaguje na nią dużo wcześniej, niż dochodzi do zniszczeń jak na zdjęciu. Fot. [ henning ] / Foter.com / CC BY-NC

Opracowany dodatek nazwano Battelle Smart Corrosion Detector od nazwy Battelle Memorial Institute, gdzie pomysł ten się zrodził i został zrealizowany. Praca nad nim zajęła naukowcom prawie dekadę, ale wysiłek się opłacił.

Kulki o średnicy 20-50 μm wykrywają korozję i dokonują pierwszych napraw jeszcze zanim jakiekolwiek uszkodzenia stają się widoczne gołym okiem. Naprawa odbywa się poprzez uwalnianie substancji, która wypełnia powstałe szczeliny i wgłębienia. Oczywiście nie powstrzyma to korozji na stałe, ale skanując co jakiś czas powłokę przy pomocy odpowiedniej aparatury możemy obserwować, czy kulki gromadzą się w jakimś miejscu usilnie walcząc z korozją i czy musimy im przyjść z odsieczą. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Kulki w formie proszku można bez problemu włączyć w skład farby antykorozyjnej. Tak powstała powłoka świetnie chroniłaby rurociągi i różne elementy infrastruktury szczególnie narażone na korozję.

Źródło: Battelle Memorial Institute