REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Korozja – wczesna detekcja, szybka naprawa

Nowa propozycja naukowców to cudowny dodatek do farb – maleńkie kulki, które nie tylko wykrywają korozję na najwcześniejszym etapie rozwoju, ale i naprawiają pierwsze spowodowane przez nią uszkodzenia.

korozja

Dodatek opracowany przez naukowców z instytutu Battelle wykrywa korozję i reaguje na nią dużo wcześniej, niż dochodzi do zniszczeń jak na zdjęciu. Fot. [ henning ] / Foter.com / CC BY-NC

Opracowany dodatek nazwano Battelle Smart Corrosion Detector od nazwy Battelle Memorial Institute, gdzie pomysł ten się zrodził i został zrealizowany. Praca nad nim zajęła naukowcom prawie dekadę, ale wysiłek się opłacił.

Kulki o średnicy 20-50 μm wykrywają korozję i dokonują pierwszych napraw jeszcze zanim jakiekolwiek uszkodzenia stają się widoczne gołym okiem. Naprawa odbywa się poprzez uwalnianie substancji, która wypełnia powstałe szczeliny i wgłębienia. Oczywiście nie powstrzyma to korozji na stałe, ale skanując co jakiś czas powłokę przy pomocy odpowiedniej aparatury możemy obserwować, czy kulki gromadzą się w jakimś miejscu usilnie walcząc z korozją i czy musimy im przyjść z odsieczą. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Kulki w formie proszku można bez problemu włączyć w skład farby antykorozyjnej. Tak powstała powłoka świetnie chroniłaby rurociągi i różne elementy infrastruktury szczególnie narażone na korozję.

Źródło: Battelle Memorial Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA