a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneKoronawirus a branża farb – co nam grozi?

Koronawirus a branża farb – co nam grozi?

Chiny doświadczają ogromnego kryzysu w związku z epidemią koronawirusa – także gospodarczego. Co z Europą? I jak koronawirus może wpłynąć na światowy rynek farb?

koronawirus branża farb

Fot. NIAID / Foter.com / CC BY

W Chinach liczby są porażające – zarażeniu koronawirusem uległo już ponad 94 000 osób, zmarło ponad 3200. Stamtąd wirus rozprzestrzenił się także na inne kontynenty i eksperci zaczynają mówić o pandemii. Jaki może mieć to wpływ na gospodarkę, a w szczególności na branżę farb?

Chiny zamierają z powodu koronawirusa

Jak pisał na początku lutego „The New York Times”:

Apple, Starbucks i Ikea zamknęły tymczasowo swoje sklepy w Chinach. Galerie handlowe są opuszczone, spada sprzedaż butów Nike, ubrań Under Armour i hamburgerów McDonald’s. Fabryki produkujące samochody dla General Motors i Toyoty opóźniają produkcję, ponieważ czekają, aż pracownicy wrócą ze święta Chińskiego Nowego Roku, przedłużonego w tym roku przez rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Międzynarodowe linie lotnicze, takie jak American, Delta, United, Lufthansa czy British Airways odwołały loty do Chin.

Koronawirus nie pozostaje bez wpływu na przemysł chemiczny. Chiny są największym na świecie importerem polietylenu (PE), polipropylenu (PP), paraksylenu (PX) i glikolu monoetylenowego (MEG). Jak donosi firma ICIS, ograniczenia związane z koronawirusem już teraz spowodowały w chińskiej branży chemicznej spadek zapotrzebowania na poziomie 15-25%. Największa w Chinach impreza branży farb i powłok, Chinacoat, ogłosiła na swojej stronie, że w związku z koronawirusem wstrzymuje na czas nieokreślony alokację stoisk – mimo że najbliższa edycja wydarzenia ma się odbyć dopiero w grudniu.

Europa na razie spokojna

Epidemia, która dotknęła Chiny, bez wątpienia będzie miała wpływ na dostawców surowców dla branży farb i powłok. Firmy są czujne.

Koncern Sun Chemical na początku lutego opublikował oświadczenie, że w związku z epidemią podjął specjalne środki ostrożności związane ze swoim łańcuchem dostaw. Helios zapewnia na swojej stronie, że nie przewiduje komplikacji w swoim łańcuchu dostaw w związku z epidemią koronawirusa, a jego fabryki w Europie pracują bez zmian. Również włoski producent kompozytów i powłok Polynt uspokaja klientów, że żaden z jego ośrodków nie znajduje się w strefie europejskiego ogniska koronawirusa, wszystkie jego zakłady we Włoszech pracują jak dotychczas, a produkcja i sprzedaż odbywają się bez problemów.

Jak pisze Katherine Sale na stronie ICIS, w Europie obowiązuje obecnie raczej myślenie „biznes jak zwykle”. Cytując jednego z europejskich producentów, „zachowamy się inaczej niż Chiny, niczego nie wstrzymamy i nie zamkniemy”. Jak wynika z oświadczeń producentów, nawet we Włoszech, kraju najbardziej dotkniętym przez koronawirusa, produkcja odbywa się jak zwykle, a wpływ epidemii na logistykę jest minimalny.

Co będzie dalej?

Jeśli jednak globalna epidemia koronawirusa potrwa dłużej, europejski rynek, zależny od Chin, nie będzie mógł dłużej ignorować sytuacji. Analityk ICIS, Lorenzo Meazza, komentuje to w odniesieniu do rynku polietylenu:

Jeśli obecny stan wyjątkowy potrwa dłużej, światowa równowaga popytu i podaży na rynku PE zostanie zachwiana z powodu spadku zapotrzebowania z Chin, a to oznacza poważne konsekwencje dla Europy w 2020 roku.

Źródła: ICIS, coatingsworld.com, ChinaCoat, Sun Chemical, Helios, Polynt