a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweJotun po ośmiu miesiącach 2021 – jest dobrze, ale…

Jotun po ośmiu miesiącach 2021 – jest dobrze, ale…

Jotun podsumował finansowo pierwsze osiem miesięcy tego roku. Osiągnął rekordowe wyniki, a mimo to zarząd z niepokojem patrzy w przyszłość – powodem są rosnące ceny surowców.

Jotun wyniki 2021

Fot. arch. Jotun

Jotun podaje, że przychody operacyjne za analizowany okres pierwszych ośmiu miesięcy roku wyniosły 14,975 mld NOK i wzrosły o 8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Zysk operacyjny natomiast wyniósł 2,496 mld NOK, co oznacza wzrost o 4%.

Dobre wyniki w niepewnych czasach

Jak donosi Jotun, sprzedaż w oddziałach Decorative Paints, Performance Coatings i Powder Coatings wykazuje w tym roku jak na razie pozytywny rozwój. Straty odnotowano natomiast w sektorze Marine Coatings, co jest związane z mniejszą liczbą budowanych nowych statków. Jak komentuje Morten Fon, prezes i dyrektor generalny Jotun:

Jesteśmy zadowoleni, że w tym pełnym wyzwań czasie udało nam się osiągnąć kolejny rekordowy wynik. Pomimo wysokich cen surowców oraz niepewnej sytuacji na niektórych rynkach w związku z pandemią, Jotun uzyskał dobre wskaźniki finansowe w większości swoich oddziałów biznesowych.

Największym wyzwaniem dla firmy pozostaje znaczący wzrost cen surowców – od jesieni 2020 koszt surowców stale rośnie. Powodem jest dysproporcja między popytem a podażą. Niewielki wpływ na działania operacyjne firmy i dostawy produktów miał natomiast pożar w jednym z obiektów Jotun w ubiegłym miesiącu.

Podwyżki cen nieuniknione

Zarząd Jotun przyznaje, że mimo dotychczasowych stabilnych wyników finansowych przyszłość wygląda bardzo niepewnie. Optymizmem nie napawa spadek aktywności w branży stoczniowej, presja spowodowana cenami surowców oraz dalsza niepewność związana z rozwojem pandemii.

Trend rosnących cen surowców z pewnością się utrzyma, co negatywnie wpłynie na wyniki w ostatnich czterech miesiącach tego roku. Jak zapowiada Morten Fon:

Kolejne podwyżki cen we wszystkich obszarach biznesowych będą nieuniknione.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie