REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jotun po ośmiu miesiącach 2021 – jest dobrze, ale…

Jotun podsumował finansowo pierwsze osiem miesięcy tego roku. Osiągnął rekordowe wyniki, a mimo to zarząd z niepokojem patrzy w przyszłość – powodem są rosnące ceny surowców.

Jotun wyniki 2021

Fot. arch. Jotun

Jotun podaje, że przychody operacyjne za analizowany okres pierwszych ośmiu miesięcy roku wyniosły 14,975 mld NOK i wzrosły o 8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Zysk operacyjny natomiast wyniósł 2,496 mld NOK, co oznacza wzrost o 4%.

Dobre wyniki w niepewnych czasach

Jak donosi Jotun, sprzedaż w oddziałach Decorative Paints, Performance Coatings i Powder Coatings wykazuje w tym roku jak na razie pozytywny rozwój. Straty odnotowano natomiast w sektorze Marine Coatings, co jest związane z mniejszą liczbą budowanych nowych statków. Jak komentuje Morten Fon, prezes i dyrektor generalny Jotun:

Jesteśmy zadowoleni, że w tym pełnym wyzwań czasie udało nam się osiągnąć kolejny rekordowy wynik. Pomimo wysokich cen surowców oraz niepewnej sytuacji na niektórych rynkach w związku z pandemią, Jotun uzyskał dobre wskaźniki finansowe w większości swoich oddziałów biznesowych.

Największym wyzwaniem dla firmy pozostaje znaczący wzrost cen surowców – od jesieni 2020 koszt surowców stale rośnie. Powodem jest dysproporcja między popytem a podażą. Niewielki wpływ na działania operacyjne firmy i dostawy produktów miał natomiast pożar w jednym z obiektów Jotun w ubiegłym miesiącu.

Podwyżki cen nieuniknione

Zarząd Jotun przyznaje, że mimo dotychczasowych stabilnych wyników finansowych przyszłość wygląda bardzo niepewnie. Optymizmem nie napawa spadek aktywności w branży stoczniowej, presja spowodowana cenami surowców oraz dalsza niepewność związana z rozwojem pandemii.

Trend rosnących cen surowców z pewnością się utrzyma, co negatywnie wpłynie na wyniki w ostatnich czterech miesiącach tego roku. Jak zapowiada Morten Fon:

Kolejne podwyżki cen we wszystkich obszarach biznesowych będą nieuniknione.

Źródło: Jotun

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA