a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweJedwab pozwoli drukować biomolekuły

Jedwab pozwoli drukować biomolekuły

Czy druk atramentowy może posłużyć do nanoszenia na podłoża enzymów albo przeciwciał? Czy nadrukowany na powierzchni napis może poprzez zmianę koloru sygnalizować obecność bakterii? Technolodzy z Uniwersytetu Tufts zapewniają, że tak.

jedwab

Fot. Tufts University

Druk atramentowy jest obecnie jedną z najszybszych i najbardziej dostępnych form drukowania, dlatego nanoszenie tą metodą biomolekuł byłoby dużym udogodnieniem. Dotychczas problem stanowił jednak fakt, że związki te są bardzo wrażliwe na temperaturę i drukowane atramentowo szybko tracą funkcjonalność.

Profesor Fiorenzo Omenetto i jego zespół z Tufts School of Engineering znaleźli jednak rozwiązanie. Jest nim fibroina, białko jedwabiu, które dzięki swojej naturalnej wytrzymałości i odporności może zapewnić enzymom, przeciwciałom i czynnikom wzrostu niezbędną ochronę. Pomysł naukowców jest prosty – to tusz na bazie jedwabiu.

Wykrywanie bakterii, hodowle tkankowe, badania antybiotyków

Modyfikując na różne sposoby podstawową formułę, uzyskano tusze o różnych zastosowaniach. Najciekawszym pomysłem jest formuła z dodatkiem polidiacetylenów, które mogą służyć jako sensory wykrywające bakterie. Wykorzystując tak opracowany tusz badacze wydrukowali na gumowej rękawiczce napis „contaminated” (ang. „zanieczyszczone”), który pod wpływem bakterii E. coli zmieniał kolor z niebieskiego na czerwony.

Inna propozycja to białka stymulujące wzrost kości (BMP-2) nadrukowane na dno szalek z tworzywa sztucznego, co umożliwiłoby kontrolę wzrostu tkanki. W celu testowania antybiotyków na kultury bakterii nadrukowano ampicylinę sodu, a z myślą o zastosowaniach w fotonice lub biologii na papier naniesiono tą metodą nanocząstki złota.

Przyszłość – więcej kaset i większa selektywność

Twórcy technologii zapewniają, że ma ona duży potencjał. Dotychczas w testach stosowano tylko drukowanie z wykorzystaniem jednej kasety, kolejnym krokiem będzie więc zastosowanie wielu kaset naraz. Ponadto, jak mówi Omenetto, zaproponowane rozwiązania można jeszcze udoskonalić – na przykład dopracowując formułę tuszu na rękawiczkach tak, aby rozpoznawał selektywnie różne rodzaje patogenów.

Źródło: Tufts University