REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jedwab pozwoli drukować biomolekuły

Czy druk atramentowy może posłużyć do nanoszenia na podłoża enzymów albo przeciwciał? Czy nadrukowany na powierzchni napis może poprzez zmianę koloru sygnalizować obecność bakterii? Technolodzy z Uniwersytetu Tufts zapewniają, że tak.

jedwab

Fot. Tufts University

Druk atramentowy jest obecnie jedną z najszybszych i najbardziej dostępnych form drukowania, dlatego nanoszenie tą metodą biomolekuł byłoby dużym udogodnieniem. Dotychczas problem stanowił jednak fakt, że związki te są bardzo wrażliwe na temperaturę i drukowane atramentowo szybko tracą funkcjonalność.

Profesor Fiorenzo Omenetto i jego zespół z Tufts School of Engineering znaleźli jednak rozwiązanie. Jest nim fibroina, białko jedwabiu, które dzięki swojej naturalnej wytrzymałości i odporności może zapewnić enzymom, przeciwciałom i czynnikom wzrostu niezbędną ochronę. Pomysł naukowców jest prosty – to tusz na bazie jedwabiu.

Wykrywanie bakterii, hodowle tkankowe, badania antybiotyków

Modyfikując na różne sposoby podstawową formułę, uzyskano tusze o różnych zastosowaniach. Najciekawszym pomysłem jest formuła z dodatkiem polidiacetylenów, które mogą służyć jako sensory wykrywające bakterie. Wykorzystując tak opracowany tusz badacze wydrukowali na gumowej rękawiczce napis „contaminated” (ang. „zanieczyszczone”), który pod wpływem bakterii E. coli zmieniał kolor z niebieskiego na czerwony.

Inna propozycja to białka stymulujące wzrost kości (BMP-2) nadrukowane na dno szalek z tworzywa sztucznego, co umożliwiłoby kontrolę wzrostu tkanki. W celu testowania antybiotyków na kultury bakterii nadrukowano ampicylinę sodu, a z myślą o zastosowaniach w fotonice lub biologii na papier naniesiono tą metodą nanocząstki złota.

Przyszłość – więcej kaset i większa selektywność

Twórcy technologii zapewniają, że ma ona duży potencjał. Dotychczas w testach stosowano tylko drukowanie z wykorzystaniem jednej kasety, kolejnym krokiem będzie więc zastosowanie wielu kaset naraz. Ponadto, jak mówi Omenetto, zaproponowane rozwiązania można jeszcze udoskonalić – na przykład dopracowując formułę tuszu na rękawiczkach tak, aby rozpoznawał selektywnie różne rodzaje patogenów.

Źródło: Tufts University

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA