REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jakie kolory lubią Kanadyjczycy?

Należąca do koncernu PPG marka farb architektonicznych CIL przebadała kolorystyczne gusta Kanadyjczyków. Okazało się, że najchętniej wybierają oni odcienie neutralne – szarości, beże i biele.

kolory Kanadyjczycy

Fot. joeldinning (rgbstock.com)

Kolory neutralne stanowiły aż 65% farb kupionych w Kanadzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Triumfował szary (25%), zaraz za nim uplasowały się natomiast beże (22%) i biel (18%). Jeśli chodzi o bardziej intensywne opcje kolorystyczne, dominowały zielenie (11%) i różne warianty niebieskiego (6%).

Neutralny znaczy bezpieczny

Alison Goldman, menedżer marki CIL, tak skomentowała wyniki badania: „Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że żywe kolory mogą odświeżyć i uatrakcyjnić wnętrze. Mimo to jednak kiedy przyjdzie im wybierać farbę do własnego mieszkania stają się bardzo zachowawczy. Chętnie sięgają po kolory neutralne – biele i szarości – ponieważ są bezpieczne, można je łączyć ze wszystkim i nie ma obawy, że nagle wyjdą z mody i nie będą się komponować z resztą wystroju”.

Nudo – precz!

Goldman podaje także kilka wskazówek, jak ożywić wnętrze zdominowane przez barwy neutralne:

Fot. arch. PPG

  1. Wypróbuj kilka różnych odcieni jednego koloru (na przykład jaśniejsze i ciemniejsze warianty beżu). Otrzymane w ten sposób wnętrze będzie monochromatyczne, ale nie nudne.
  2.  Zaopatrz się w farbę o ton ciemniejszą niż ta, która zdobi twoje ściany i pomaluj nią drobne elementy użytkowe – parapety, drzwi czy listwy przypodłogowe.
  3. Opcja dla spragnionych żywszego nastroju, ale przerażonych perspektywą kolorowych ścian w całym pomieszczeniu to ściana akcentowa. Niech to będzie ściana z kominkiem lub za wezgłowiem łóżka. Pomalowana na intensywny kolor będzie przykuwać uwagę i intrygować.
  4. Jeśli te powyższe pomysły cię nie przekonują, wprowadź trochę barw do swojego wnętrza poprzez kolorowe akcenty – narzuty, poduszki, meble czy obrazy.
kolory Kanadyjczycy

Fot. arch. PPG

Kolorystyczne dylematy

Sondaż CIL dotyczyły też innych kwestii związanych z wyborem farby i pracami malarskimi. Na pytanie o rodzaj pomieszczenia odnawianego w ostatnim czasie Kanadyjczycy odpowiadali najczęściej: sypialnie (24%), pokoje dzienne (23%) i kuchnie (22%). Największe problemy związane z malowaniem, jakie wymienili badani, to wybór koloru (44%) i przygotowanie farby (34%).

Specjaliści CIL byli też ciekawi, jak u użytkowników farb wygląda proces wyboru koloru. Czy mają swoją wizję zestawienia kolorystycznego już na długo przed tym, jak wybiorą się do sklepu po farbę, czy decyzję podejmują bardziej spontanicznie? 77% badanych odpowiedziało, że ma już przed zakupem farb pewne wyobrażenie na ten temat. 15% natomiast stawia na spontaniczność i ostatecznego wyboru dokonuje już przy sklepowej półce.

Źródło: PPG

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA