Rozwój infrastruktury i budownictwa na całym świecie sprawia, że rośnie sprzedaż powłok architektonicznych do wnętrz. Według prognoz Grupy IMARC, do roku 2024 rynek rosnąć będzie w tempie ponad 6% rocznie.

Fot. newhouse / pixabay.com
W roku 2018 światowy rynek wewnętrznych powłok architektonicznych był wart 39,8 mld $. Według ekspertów Grupy IMARC do roku 2024 jego wartość ma wzrosnąć do 57,8 mld $. Oznacza to wzrost w tempie 6,4%.
Wewnętrzne powłoki architektoniczne – czyli co?
Wewnętrzne powłoki architektoniczne to organiczne produkty wykorzystywane do zabezpieczania i upiększania wnętrz różnych rodzajów budynków. Oprócz farb ściennych w tej kategorii znajdują się również różnego rodzaju lakiery, podkłady, uszczelniacze, materiały ceramiczne i inne.
Na co zwracają uwagę klienci, poszukujący tego typu powłok? Najchętniej wybierają produkty o dużych walorach estetycznych, ale zapewniające również dobre krycie, a także łatwe w aplikacji, odporne na zabrudzenia, przyjazne środowisku i o niskiej zawartości LZO.
Co napędza rynek?
Rosnąca sprzedaż tego typu powłok to zasługa intensywnego rozwoju budownictwa, zarówno mieszkalnego jak i komercyjnego. Do tego – poprawia się status finansowy i społeczny klientów, a co za tym idzie, chętniej wybierają oni wysokiej jakości produkty.
Znaczenie ma też fakt, że w Chinach, Korei i Japonii realizowanych jest obecnie wiele projektów, w ramach których rozbudowywana jest infrastruktura i które zwiększają zapotrzebowanie na wewnętrzne powłoki architektoniczne. Tego typu wykończenia zapewniają przyjazną środowisku ochronę, zapobiegają korozji i niszczeniu elementów dekoracyjnych jak rzeźby, drewniane podłogi czy meble.
Rynek w pigułce
Spośród wszystkich rodzajów produktów największy udział na rynku mają farby akrylowe. Wyróżniają się one dobrą odpornością na wodę, na zasadowe środki czystości i na zabrudzenia oraz świetną adhezją, nie pękają i nie łuszczą się. Jeśli chodzi o produkty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, dominują wodorozcieńczalne, które są dużo bardziej przyjazne dla środowiska.
Dominującym regionem, jeśli chodzi o sprzedaż tego typu powłok, jest Azja i Pacyfik. W Chinach obserwowana jest intensywna rozbudowa kolei i sieci dróg, za którą idzie rozkwit budownictwa, a także liczne projekty budowlane za granicą, na przykład w Japonii.
Wśród najważniejszych graczy na rynku wymieniani są AkzoNobel, Axalta Coating Systems, Asian Paints, BASF, Nippon Paints, Kansai Paints, PPG, RMP International, Sherwin-Williams i Valspar.
Źródło: Grupa IMARC