a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKompaktowy robot Dürr w laboratorium WB Coatings

Kompaktowy robot Dürr w laboratorium WB Coatings

W ramach opracowywania swoich nowych farb firma WB Coatings potrzebowała wsparcia w zakresie aplikacji. Rozwiązaniem okazało się wykorzystanie w laboratorium kompaktowego robota lakierniczego Dürr, który pozwala uzyskać powłokę o powtarzalnych właściwościach i dowolnej grubości.

Dürr WB Coatings

Fot. arch. Dürr

WB Coatings to pierwszy producent farb, który korzysta z robota „ready2spray” w procesie opracowywania nowych produktów. Urządzenie jest dostosowane do potrzeb przemysłu ogólnego.

Kluczowy dla uzyskania nowej powłoki z efektem chromu

Niemiecka firma WB Coatings działa na rynku od 135 lat i słynie z innowacji – to ona wprowadziła po raz pierwszy na rynek farbę młotkową. Jedną z jej najnowszych propozycji jest farba z efektem chromu, która może być wykorzystywana na przykład we wnętrzach samochodów. Dzięki niej części z tworzywa sztucznego, takie jak przyciski do otwierania okien czy dekoracyjne elementy na kierownicy zyskują realistyczny chromowany wygląd.

Producent uzyskuje ten efekt, wykorzystując system powłokowy składający się z jednej, dwóch lub trzech warstw. W procesie aplikacji roboty Dürr okazały się kluczowe. Jak wyjaśnia Andreas Ohletz, szef sprzedaży w dziale innowacji WB Coatings:

Bez robota nie bylibyśmy w stanie opracować tego wolnego od chromu systemu powłokowego jako alternatywy dla lśniących, srebrnych wykończeń. Największym wyzwaniem jest aplikacja warstw powłoki w sposób równomierny. A w wariancie trójwarstwowym potrzebujemy uzyskać bardzo cieknie, powtarzalne warstwy farby o grubości zaledwie 2-3 µm. To coś, czego nie dokona ręka nawet bardzo doświadczonego lakiernika.

Firma zwróciła się więc o pomoc do firmy Dürr. Wybrany zautomatyzowany system do aplikacji farb składa się z kompaktowego sześcioosiowego robota EcoRP 10 R1100 korzystającego z najnowocześniejszych technologii aplikacji, łącznie z mieszaniem i dozowaniem farb dwuskładnikowych.

Idealnie stała prędkość i odległość

Mieszanie maleńkich ilości farby w sposób ręczny stwarza duże ryzyko niedokładności. Efekt aplikacji farby jest również zależny od szybkości oraz odległości od malowanego obiektu. W przypadku malowania ręcznego te parametry będą zmienne, podczas gdy robot potrafi przeprowadzić całą operację z idealnie stałą prędkością i odległością od powierzchni.

Robot firmy Dürr został zainstalowany w laboratorium WB Coatings i gotowy do użycia w ciągu zaledwie półtora dnia. Jego kompaktowe rozmiary pozwoliły na jego połączenie z istniejącą już kabiną lakierniczą. Kiedy robot znajduje się w pozycji startowej, możliwe jest wciąż malowanie elementów również w sposób ręczny.

Źródło: Dürr