REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Glinka organiczna poprawia skuteczność farb ogniochronnych

Badacze odkryli, że elastyczny grafit (EG) i glinka organiczna w silikonowej macierzy to idealna mieszanka ogniochronna.

glinka organiczna

Fot. Leeca (sxc.hu)

Naukowcy wzięli na warsztat powłokę silikonową z dodatkiem elastycznego grafitu (ang. expandable graphite) oraz glinki organicznej w roli dodatkowego wypełniacza. Przeprowadzony test ogniowy, który miał symulować warunki pożaru węglowodorowego, wykazał że powłoka z glinką bardzo dobrze sobie radzi. Ma ona lepsze właściwości mechaniczne, a co za tym idzie – skuteczniej chroni przed ogniem.

Kolejne badania wykazały, że glinka bardzo dobrze rozprasza się w silikonowej macierzy. Jej grupy hydroksylowe reagują z macierzą i silnie się z nią wiążą, a prócz tego dochodzi do interkalacji – wciskania obcych atomów między warstwy silikonu. Właśnie dzięki temu glinka jest tak dobrze rozproszona i poprawia spoistość całej mieszanki.

Obserwacje te mogą być bardzo cenne dla producentów farb ogniochronnych. Dzięki tej wiedzy będą oni mogli niewielkim kosztem poprawić efektywność swoich produktów.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA