a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby wodorozcieńczalne do 2020 zdominują rynek

Farby wodorozcieńczalne do 2020 zdominują rynek

To już ostatnie chwile dominacji farb rozpuszczalnikowych w sektorze powłok ochronnych i specjalistycznych. Zgodnie z najnowszym raportem The Freedonia Group w roku 2020 na pierwsze miejsce w USA wysuną się farby wodorozcieńczalne.

farby wodorozcieńczalne

Fot. ronymichaud / pixabay.com

Do tej pory produkty rozpuszczalnikowe były chętniej wybierane przez inwestorów w przemyśle, ponieważ, w przeciwieństwie do farb wodnych, gwarantowały niezawodną ochronę. Technologia poszła jednak bardzo do przodu, dzisiejsze farby wodorozcieńczalne są bardziej odporne i sprawdzają się świetnie nawet w trudnych warunkach, a surowe przepisy w krajach Unii Europejskiej i USA zabraniają stosowania produktów o wysokiej emisji LZO – takich jak farby rozpuszczalnikowe.

Wszystko to sprawiło, że…

…coraz większą popularnością wśród farb ochronnych i specjalistycznych cieszą się produkty wodorozcieńczalne, o wysokiej zawartości części stałych, oraz inne, przyjazne środowisku rozwiązania.

Zgodnie z prognozami analityków Freedonia Group zapotrzebowanie na farby wodorozcieńczalne w USA do roku 2020 będzie rosło w tempie 2,5% rocznie. W ten sposób w 2020 wyniesie już 85 mln galonów (czyli ponad 320 mln litrów) i da im pierwsze miejsce, przed farbami rozpuszczalnikowymi.

Lubi je branża samochodowa i morska

Jak twierdzą eksperci, kluczowe jest przejście na produkty wodorozcieńczalne w branży lakierów samochodowych, gdzie od lat tradycyjnie stosowano rozpuszczalniki. Użytkownicy lakierów renowacyjnych przekonali się do produktów wodorozcieńczalnych ze względu na ich dobre dopasowanie koloru i krótki czas schnięcia.

Gwałtownie rośnie również popularność farb wodorozcieńczalnych też w sektorze morskim, ponieważ w tej branży również wprowadzono ostatnio bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące emisji LZO. Dzisiejsze produkty wodorozcieńczalne, oprócz tego, że charakteryzują się niską emisją szkodliwych substancji, wykazują również dobrą adhezję na metalu i skutecznie chronią przed warunkami atmosferycznymi, chemikaliami oraz innymi czynnikami środowiskowymi.

Więcej na ten temat w raporcie The Freedonia Group, który opublikowany został pod tytułem Protective & Specialty Coatings Market in the U.S.

Źródło: The Freedonia Group