a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweWiększe arkusze grafenu dostępne na polskim rynku

Większe arkusze grafenu dostępne na polskim rynku

Na rynek trafiły arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm, wyprodukowane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Sprzedawane przez firmę Nano Carbon, mogą znaleźć zastosowanie m.in. w biomedycynie.

arkusze grafenu

Warstwy grafenu 50 x 50 cm opracowane zostały w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Fot. arch. ITME

Dotychczas największe dostępne w ofercie Nano Carbon arkusze grafenu miały wymiary 30 x 30 cm, ale ponieważ technologia stale się rozwija, możliwe jest otrzymywanie coraz większych arkuszy. Warstwa uzyskiwana jest na folii miedzianej, z której można ją przenieść na inne podłoże; metoda jej otrzymywania jest złożona i kosztowna, otrzymany jednak w ten sposób grafen jest bardzo czysty.

Może być dzięki temu stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest gładka i idealnie przylegająca do podłoża warstwa. Na przykład w biomedycynie, w roli powłoki na stenty, jak w projekcie naukowców z Wrocławia.

ITME i Nano Carbon współpracują w ramach powołanej w czerwcu ubiegłego roku inicjatywy Graphene in Poland. Skupia ona ośrodki badawcze i przedstawicieli sektora przemysłowego, których wspólnym celem jest komercjalizacja opracowanych w Polsce technologii związanych z grafenem.

Źródło: PAP