a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby na historycznych holenderskich wiatrakach

Farby na historycznych holenderskich wiatrakach

Zabytkowe wiatraki Kinderdijk będą przez najbliższe sześć lat zabezpieczane farbami europejskiego producenta. Celem współpracy jest konserwacja obiektów oraz przywrócenie im oryginalnej żywej kolorystyki.

Fot. arch. AkzoNobel

AkzoNobel podpisał sześcioletnią umowę na ochronę 19 wiatraków w Kinderdijk w Holandii, których datę powstania szacuje się na około 1740 rok. Ich konserwacja jest możliwa dzięki produktom marki Sikkens należącej do firmy. W 1997 roku XVIII-wieczne wiatraki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gwarancja odpowiedniej konserwacji

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji wiatraków i przywrócenia im oryginalnych kolorów. Jak wyjaśnia Peter-Jan van Steenbergen, dyrektor Fundacji Światowego Dziedzictwa Kinderdijk:

Kinderdijk jest wyjątkowy i niezastąpiony. Nasz obiekt wpisany na listę UNESCO stanowi przykład dla świata. Współpraca z AkzoNobel zagwarantuje nie tylko dostęp do profesjonalnych produktów, ale przede wszystkim jest gwarancją odpowiedniej konserwacji historycznych wiatraków. Dlatego właśnie jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy.

Wiatraki Kinderdijk, uważane przez wielu za skarb narodowy, stały się symbolem tego, jak Holendrzy opanowali sztukę inteligentnego i zrównoważonego zarządzania wodą przez setki lat. Już od dawna obiekt jest ważną atrakcją turystyczną, którą odwiedza ponad 350 000 osób rocznie.

Wiatraki są położone około 15 kilometrów na wschód od Rotterdamu. Większość z nich jest nadal zamieszkana, a jedna rodzina mieszka tu aż od dziesięciu pokoleń. Pod wieloma względami uosabiają one wielowiekową walkę kraju z wodą i to, jak Holandia zdołała przetrwać poniżej poziomu morza przez tak długi czas. Kees-Jan Starrenburg, dyrektor krajowy AkzoNobel Holandia, dodaje:

Wierzymy, że nasze doświadczenie w zakresie farb i skupienie się na zrównoważonym rozwoju mogą naprawdę zmienić Kinderdijk. Jestem dumny, że nasze produkty są ważnym elementem tego pięknego miejsca wpisanego na listę UNESCO. To podkreśla tylko wagę, jaką przywiązujemy do ochrony dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Farby AkzoNobel na innych zabytkowych obiektach

Sześcioletnia umowa opiera się na relacji, którą AkzoNobel nawiązał z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk w 2016 roku. Kinderdijk jest również jednym z kilku miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w których użyto powłok firmy. Należą do nich jeszcze La Sagrada Familia w Barcelonie w Hiszpanii; Opactwo Westminsterskie w Londynie, Wielka Brytania; Göbekli Tepe w Turcji; Malakka w Malezji oraz Ouro Preto w Brazylii.

Źródło: AkzoNobel