a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiEvonik Coating Additives śledzi wpływ swoich dodatków

Evonik Coating Additives śledzi wpływ swoich dodatków

Oddział Coating Additives firmy Evonik ogłosił swoje nowe, holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju. W ramach niego śledzić będzie wpływ swoich dodatków na ślad ekologiczny powłoki za pośrednictwem siedmiu wskaźników, nazwanych „handprintami”.

Evonik Coating Additives dodatki farby

Fot. arch. Evonik

Na potrzeby nowej strategii Evonik stworzył nowe pojęcie „handprint”, nawiązujące do używanego powszechnie określenia „footprint”, czyli po polsku śladu (dosłownie „footprint” to ślad stopy, „handprint” – odcisk dłoni). Najprościej rzecz biorąc oznacza ono różnicę śladu ekologicznego powłoki, jaką można osiągnąć za sprawą owego dodatku.

Siedem efektów

Evonik zdefiniował siedem różnych „handprintów” na różnych etapach łańcucha wartości – od produkcji przez wykorzystanie powleczonych lub zadrukowanych wyrobów aż po ich utylizację lub recykling. Jak mówi Gaetano Blanda, szef działu Evonik Coating Additives:

Zrównoważony rozwój to dużo więcej niż ekologia. Chodzi też o opłacalność – oszczędność czasu, materiałów i energii. Jesteśmy przekonani, że do uzyskania naprawdę zrównoważonych produktów potrzebna jest formuła, która sama w sobie jest przyjazna środowisku i bezpieczna.

Cztery efekty na poziomie formuły i aplikacji to „Bezpieczne wykorzystanie”, „Wydajność produkcji”, „Redukcja LZO” i „Zrównoważone surowce”. Kolejne dwa to „Wytrzymałość” oraz „Etykiety/zgodność”, zaś na poziomie utylizacji i recyklingu zdefiniowano efekt „Rozwiązania obiegu zamkniętego”.

Maksymalny handprint, minimalny footprint

Oprócz maksymalizacji „handprintów” oddział Coating Additives Evonik stara się wciąż minimalizować ślad ekologiczny („footprint”) w swoich procesach, wykorzystując surowce w sposób bardziej wydajny oraz ograniczając emisję szkodliwych substancji. Aby to osiągnąć, wykorzystuje specjalny system kompleksowej oceny produktów opartej na kryteriach Światowej Rady Biznesu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD), który pomaga wyłonić najbardziej zrównoważone rozwiązania.

Źródło: Evonik