a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronnePowłoki ochronne: Chiny ratują rynek w 2020 roku

Powłoki ochronne: Chiny ratują rynek w 2020 roku

Pandemia wywarła silny wpływ na branżę powłok ochronnych. Bardzo prężny rozwój w Chinach zrekompensował jednak straty i spowodował, że mimo to światowy rynek odnotował niewielki wzrost – wynika z najnowszego raportu IRL.

powłoki ochronne Chiny

Fot. Excellentcc / pixabay.com

Danych na temat aktualnej sytuacji w branży farb ochronnych dostarcza coroczny raport firmy IRL. Najnowszy, dotyczący roku 2020, przygotowany został w sierpniu 2021.

Produkcja wzrosła, wartość spadła

Według ustaleń analityków rynek w roku 2020 osiągnął wielkość produkcji 7,8 mln ton metrycznych, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do roku 2019. Pandemia COVID-19 spowodowała wyraźne spadki w większości regionów świata. Wyjątkiem jest Azja i Pacyfik, gdzie odnotowano wzrost o 3,2%. Jest on przede wszystkim zasługą Chin – serca światowego rynku powłok ochronnych.

Na Bliskim Wschodzie i Afryce odnotowano jednak spadek sprzedaży o 7%, w Europie – o 7,1%, zaś w Amerykach – o 8,9%. Skutek? Mimo że produkcja farb ochronnych na świecie wzrosła o 1,5%, wartość całego rynku spadła.

Dobrze tylko w Chinach

Światowy rynek powłok ochronnych jest całkowicie zdominowany przez sprzedaż w rejonie Azji i Pacyfiku – tej części świata odpowiada aż 86% światowej sprzedaży. Gwałtowny rozwój chińskiego rynku budowlanego i ogromna liczba nowych inwestycji w infrastrukturę znacznie zwiększyły zapotrzebowanie na farby ochronne w Azji.

Sytuacja w Chinach okazała się też dużo lepsza niż w pozostałych krajach regionu, tradycyjnie generujących duże zapotrzebowanie na powłoki ochronne. Indie, Japonia i Indonezja odnotowały silne spadki, spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią.

Farby ochronne w Europie

Jeśli chodzi o Europę, z raportu IRL wynika, że rozwój rynku napędzała przede wszystkim sprzedaż w krajach Europy Zachodniej. Stanowiła ona prawie połowę całościowej sprzedaży na kontynencie. Najsilniejsze w roku 2020 rynki to Niemcy, Rosja oraz Wielka Brytania.

Źródło: european-coatings.com