a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEuropejski rynek farb morskich do 2025 – raport

Europejski rynek farb morskich do 2025 – raport

Transport morski w Europie ma bardzo duże znaczenie, dlatego europejski rynek farb morskich szybko się rozwija. Duże pieniądze inwestuje się dziś w powłoki przeciwporostowe na duże statki towarowe, ale również sektor farb jachtowych szybko się rozwija.

europejski rynek farb morskich

Fot. Free-Photos / pixabay.com

Według firmy Graphical Research europejski rynek farb morskich do roku 2025 ma być wart już ponad 2 mld $. Co będzie go napędzać? Głównie zapotrzebowanie na powłoki wydłużające czas życia okrętu dzięki ochronie przeciwporostowej i antykorozyjnej.

Ekologia – pomaga czy przeszkadza?

Wiele krajów europejskich, takich jak Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania, intensywnie produkuje dziś nowe powłoki z technologią foul-release, pozwalające zaoszczędzić dużo na paliwie, zwłaszcza w przypadku ogromnych statków towarowych. Coraz częściej towarzyszą im rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak wolne od metali środki przeciwporostowe, które nie szkodzą środowisku morskiemu i pozwalają kontrolować stopień jego zanieczyszczenia.

Przeszkody dla rozwoju rynku to przede wszystkim ostra polityka rządowa względem wykorzystania toksycznych środków oraz wahania cen surowców. Coraz większa świadomość ekologiczna ukierunkuje jednak rozwój rynku i może mu również sprzyjać.

Farby na jachty – pilnie potrzebne

W roku 2017 ponad 40% całego europejskiego rynku farb morskich stanowiły powłoki przeciwporostowe. Ważnym sektorem rynku są również farby na łodzie rekreacyjne – do roku 2025 ma on rosnąć w tempie 5,5% rocznie. Zapotrzebowanie na tego typu produkty rośnie ze względu na coraz wyższe zarobki ludności w Europie Zachodniej oraz konieczność częstej konserwacji jachtów rekreacyjnych.

Cały rynek w analizowanym okresie również ma rosnąć w tempie powyżej 5% rocznie. W regionie Europy okręty są bowiem jedną z najważniejszych dróg transportu. Blisko 90% dóbr, takich jak żywność, samochody, ubrania, olej i gaz czy urządzenia elektryczne transportowanych jest właśnie w ten sposób.

Kto trzęsie rynkiem?

Jeśli chodzi o firmy działające w branży, postępuje konsolidacja. W roku 2017 najważniejsi producenci kontrolowali połowę rynku. Są to przede wszystkim Jotun, AkzoNobel, SigmaKalon, BASF Coatings, ICI Paints, PPG Europe, Kuraray Europe, Sherwin Williams, Supreme Paints and Coatings oraz Sika.

Źródło: coatingsworld.com