REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Europa bada powłoki antymikrobowe

Infekcje bakteryjne w szpitalach i ośrodkach zdrowia to poważny problem. Na tyle poważny, że badacze z całej Europy zakasali rękawy – utworzyli konsorcjum, w ramach którego rozwijać będą technologię powłok antymikrobowych.

powłoki antymikrobowe Europa

Fot. pennstatenews / Foter.com / CC BY-NC

Z roku na rok bakterie są coraz sprytniejsze – ewoluują, uzyskując odporność na stosowane przez nas leki. To ogromne zagrożenie dla szpitali. Szacuje się, że infekcje wywołane przez drobnoustroje, w tym bakterie wielolekoodporne, dotykają dziś w Unii Europejskiej co roku cztery miliony ludzi.

Po raz pierwszy na świecie

Obiecującym rozwiązaniem w walce z bakteriami są powłoki antymikrobowe, które stosować można na tkaninach (w tym na pościeli oraz koszulach szpitalnych), a także podłożach stałych typu ściany, podłogi, szpitalne łóżka i stoliki. Właśnie tego typu technologie rozwija obecnie europejskie konsorcjum Anti-Microbial Coating Innovations (AMiCI) – Innowacje z zakresu Powłok Antymikrobowych. Jak wyjaśnia prof. Colum Dunne z Graduate Entry Medical School z irlandzkiego University of Limerick, jednostki należącej do AmiCI:

Potrzebne są dziś nowe standardy, jeśli chodzi o ochronę pacjentów i personelu. Powłoki antymikrobowe mają wielki potencjał – są to bowiem powierzchnie wyposażone w aktywne składniki odpowiedzialne za redukcję liczby, a nawet całkowitą eliminację mikoroorganizmów, które wejdą z nimi w kontakt.

W skład konsorcjum wchodzi ponad 60 uczelni, instytutów badawczych oraz firm z 26 krajów europejskich, jest to więc pierwszy na świecie przypadek badań nad powłokami antymikrobowymi na tak szeroką skalę.

Miedź, srebro i… ?

Członkowie konsorcjum zgrupowani są w pięć dużych zespołów, skupiających się na różnych obszarach badawczych. Sprawdzać będą m.in. możliwości wykorzystania antybakteryjnego działania miedzi i srebra, ale również inne obiecujące technologie. Oprócz działalności badawczo-rozwojowej sieć zajmuje się także praktycznymi zagadnieniami dotyczącymi wprowadzenia powłok do użytku w ośrodkach zdrowia oraz ich stosowania zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA