REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Elektroluminescencyjna powłoka nie tylko na płaskim

Luminescencyjna powłoka na dowolne podłoże i dowolny, nawet bardzo skomplikowany kształt – jeszcze do niedawna było to niemożliwe. Zmienili to jednak naukowcy z Karlsruhe Institut für Technologie. Elektroluminescencyjna warstwa na tworzywie sztucznym czy papierze, na powierzchniach wypukłych czy wklęsłych – to już nie problem!

elektroluminescencyjna powłoka

Fot. S. Walter / Binder Group / Karlsruhe Institut für Technologie

Technologia nanoszenia powłok elektroluminescencyjnych na dowolne podłoża to dzieło badaczy z Karlsruhe Institut für Technologie we współpracy z firmą Franz Binder. Jak wyjaśnia dr inż. Rainer Kling z Instytutu Technologii Światła KIT, dotychczas aby uzyskać tego typu powierzchnię materiał luminescencyjny umieszczano między dwoma warstwami folii, a takie rozwiązanie można zastosować tylko na powierzchniach stosunkowo płaskich. Nowa technologia eliminuje ten problem, polega bowiem na nanoszeniu powłoki bezpośrednio na podłoże.

Metoda to wykorzystuje tzw. druk tamponowy. Elastyczny gumowy tampon ściśle przylega do każdej, nawet najbardziej nieregularnej powierzchni. Problemem nie jest nawet pokrycie obiektów kulistych. Cały proces odbywa się w kilku etapach i charakteryzuje się niskim zużyciem surowców. Powłoka może mieć różne kolory.

http://www.youtube.com/watch?v=h8xQfvOWBuA

Twórcy wymieniają przykładowe zastosowania nowej technologii: wyświetlacze, zegarki, awaryjne oświetlanie budynków w razie odcięcia dostępu prądu lub też wykorzystania mniej praktyczne, jak na przykład kreatywna dekoracja pomieszczeń.

Technika nanoszenia elektroluminescencyjnych powłok metodą drukowania 3D powstała w ramach dwuletniego projektu finansowanego przez Niemiecką Fundację Federalną Środowisko. Przeznaczono na ten cel 125 000 €. W najbliższym czasie technologia ma wyjść poza fazę prototypu.

Źródło: KIT

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA