a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweElektroluminescencyjna powłoka nie tylko na płaskim

Elektroluminescencyjna powłoka nie tylko na płaskim

Luminescencyjna powłoka na dowolne podłoże i dowolny, nawet bardzo skomplikowany kształt – jeszcze do niedawna było to niemożliwe. Zmienili to jednak naukowcy z Karlsruhe Institut für Technologie. Elektroluminescencyjna warstwa na tworzywie sztucznym czy papierze, na powierzchniach wypukłych czy wklęsłych – to już nie problem!

elektroluminescencyjna powłoka

Fot. S. Walter / Binder Group / Karlsruhe Institut für Technologie

Technologia nanoszenia powłok elektroluminescencyjnych na dowolne podłoża to dzieło badaczy z Karlsruhe Institut für Technologie we współpracy z firmą Franz Binder. Jak wyjaśnia dr inż. Rainer Kling z Instytutu Technologii Światła KIT, dotychczas aby uzyskać tego typu powierzchnię materiał luminescencyjny umieszczano między dwoma warstwami folii, a takie rozwiązanie można zastosować tylko na powierzchniach stosunkowo płaskich. Nowa technologia eliminuje ten problem, polega bowiem na nanoszeniu powłoki bezpośrednio na podłoże.

Metoda to wykorzystuje tzw. druk tamponowy. Elastyczny gumowy tampon ściśle przylega do każdej, nawet najbardziej nieregularnej powierzchni. Problemem nie jest nawet pokrycie obiektów kulistych. Cały proces odbywa się w kilku etapach i charakteryzuje się niskim zużyciem surowców. Powłoka może mieć różne kolory.

Twórcy wymieniają przykładowe zastosowania nowej technologii: wyświetlacze, zegarki, awaryjne oświetlanie budynków w razie odcięcia dostępu prądu lub też wykorzystania mniej praktyczne, jak na przykład kreatywna dekoracja pomieszczeń.

Technika nanoszenia elektroluminescencyjnych powłok metodą drukowania 3D powstała w ramach dwuletniego projektu finansowanego przez Niemiecką Fundację Federalną Środowisko. Przeznaczono na ten cel 125 000 €. W najbliższym czasie technologia ma wyjść poza fazę prototypu.

Źródło: KIT