a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweElektrody medyczne – nowatorskie nanoszenie warstw przewodzących

Elektrody medyczne – nowatorskie nanoszenie warstw przewodzących

Elektrody w postaci obiektów z naniesioną warstwą przewodzącą są powszechnie wykorzystywane w medycynie, na przykład do mierzenia zmian potencjału na powierzchni skóry przy badaniu EEG lub EKG. Z myślą o zastosowaniach medycznych naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali nową metodę natryskiwania powłoki przewodzącej.

elektrody medyczne

Fot. quinn.anya (Foter.com)

Nowa technologia jest bardzo precyzyjna. Polega ona na natryskiwaniu kropli przewodzącej farby na podłoże przy udziale zjawiska piezoelektrycznego. Dysza może pozostać w odległości kilku centymetrów od powierzchni, a całą operację można stosować nawet do pokrywania bardzo złożonych obiektów. Żadną przeszkodą nie jest wysoka lepkość ani przewodność nanoszonego materiału.

Za przesuwanie dyszy wzdłuż podłoża odpowiada bardzo precyzyjne urządzenie. Trajektoria lotu kropli zależą od kilku czynników, takich jak ciśnienie czy wielkość i kształt otworu dyszy. Odpowiednio dostosowując te parametry uzyskujemy pożądany efekt.

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania, będącego owocem współpracy lekarzy, inżynierów i specjalistów od farb i powłok, jest możliwość pokrywania nawet skomplikowanych elementów bez obawy o zużycie dużej ilości materiału. Technologia jest bardzo elastyczna i można ją dostosować do różnych warunków.

Źródło: Besser Lackieren