AkzoNobel inwestuje z rozmachem – koncern zamierza przeznaczyć 12,6 mld € na nowy ośrodek badawczo-rozwojowy w Felling w Wielkiej Brytanii, który pozwoli symulować ekstremalne warunki, jakim nieraz poddawane są powłoki. Opracowywane tam technologie będą służyć oddziałom firmy na całym świecie.
Po rozbudowie w Felling powstanie ogromny kompleks. Już teraz zatrudnionych jest tam 950 osób; nowe skrzydło przyjmie natomiast dodatkowych 100 naukowców i 170 ekspertów technicznych. Będą oni pracować nad powłokami ochronnymi dla branży energetycznej, przemysłu wydobywczego, olejowo-gazowego oraz infrastruktury.
Zapory, elektrownie węglowe, platformy wiertnicze
Pod lupą znajdą się m.in. rozwiązania, które zwiększą efektywność zapór w elektrowniach wodnych oraz powłoki zmniejszające emisję w elektrowniach węglowych. Obiektem zainteresowania w nowym ośrodku będą też produkty do zabezpieczania stalowych i betonowych konstrukcji, chroniące przed korozją, uszkodzeniami abrazyjnymi i ogniem.
W planach są szczegółowe testy i symulacje najbardziej ekstremalnych warunków środowiskowych. Podczas gdy dotychczas skupiano się na odporności powłok na wysokie temperatury, obecnie będzie można także zaobserwować jak powłoka zachowuje się w temperaturach ekstremalnie niskich – np. w rurociągach i różnego rodzaju tunelach. Jak podaje Conrad Keijzer, członek zarządu AkzoNobel, w zakładzie będzie można odtworzyć m.in. warunki panujące na biegunie, erozję kwasową czy pożar na platformie wiertniczej.
Kolejna duża inwestycja
Zakład ma być gotowy pod koniec roku 2018. To druga duża inwestycja AkzoNobel w ostatnim czasie – po fabryce farb w Ashington, gdzie wkrótce zatrudnionych zostanie ok. 120 osób.
Źródło: AkzoNobel