REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ekologiczne rozpuszczalniki do 2020 – raport

Jak twierdzą analitycy Allied Market Research, ekologiczne rozpuszczalniki sprzedają się coraz lepiej. Jest w tym spora zasługa przemysłu farbiarskiego, który pozostaje największym sektorem zastosowań tego typu środków.

ekologiczne rozpuszczalniki

Fot. tschoppi / Foter.com / CC BY-NC

Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem w roku 2020 produkcja ekologicznych rozpuszczalników osiągnie już 3,321 mld ton. Oznacza to, że w okresie 2015-2020 rynek rosnąć będzie w tempie 4,3% rocznie. Farby i powłoki pochłaniają obecnie 43,6% światowej produkcji zielonych rozpuszczalników i ten udział do roku 2020 na pewno się nie zmniejszy.

Ekologiczne (czyli potocznie: zielone) rozpuszczalniki to rozpuszczalniki pochodzenia biologicznego oparte na takich surowcach jak kukurydza, trzcina cukrowa, kwas laktozowy, rafinowana gliceryna, biologiczny kwas bursztynowy, oleje roślinne. Ich sprzedaży sprzyjają dziś przede wszystkim niska emisja LZO, zmienne ceny ropy naftowej oraz powszechny zwrot ku ekologii.

W raporcie znalazły się m.in. następujące informacje na temat sytuacji rynku ekologicznych rozpuszczalników w latach 2015-2020:

  • w roku 2014 największym sektorem tego rynku były rozpuszczalniki na bazie estrów (same estry mleczanowe zaspokajały ¼ światowego zapotrzebowania); w ciągu najbliższych pięciu nie stracą one na popularności, są to bowiem środki stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i o szerokim zastosowaniu,
  • farby i powłoki pozostaną największym sektorem wykorzystania zielonych rozpuszczalników w analizowanym okresie,
  • najszybciej rozwijającym się obszarem zastosowań będą jednak przemysłowe i domowe środki czyszczące (ich udział będzie rósł w tempie 7,3% rocznie), co jest spowodowane coraz większą troską o zdrowie, bezpieczeństwo i higienę,
  • w ujęciu geograficznym największym rynkiem pozostanie Ameryka Północna, najszybciej rozwijać się będzie za to Azja i Pacyfik (wzrost 6,2% w skali roku).

W raporcie wymienieni zostali również najważniejsi producenci przyjaznych środowisku rozpuszczalników. Są to BASF, BioAmber, Myriant Corporation, Dow Chemical, Cargill Incorporated, Gevo, Vertec Bio solvents, Florida Chemicals, LyondellBasell i E. I. du Pont de Nemours & Co, Solvay oraz Huntsman Corporation.

Raport został opublikowany przez Allied Market Research pod tytułem World Green Solvents – Market Opportunities and Forecast, 2014-2020.

Źródło: Allied Market Research

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA