a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEfektywność, automatyzacja – co na PaintExpo 2018?

Efektywność, automatyzacja – co na PaintExpo 2018?

Efektywne wykorzystanie materiałów i energii, większa elastyczność działania, redukcja kosztów oraz cyfryzacja procesów produkcyjnych – oto kilka najważniejszych trendów, jakie obserwuje się dziś wśród firm lakierniczych. Wystawcy zbliżających się targów PaintExpo zaprezentują produkty i rozwiązania wpisujące się w te trendy.

PaintExpo 2018

Fot. arch. PaintExpo

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z farbami ciekłymi, proszkowymi czy powłokami coil coating, lakiernicy cenią dziś efektywne, przyjazne środowisku procesy gwarantujące lepszą jakość powłok oraz wyższą produktywność. Inne ważne trendy to personalizacja zamówień oraz cyfryzacja procesu produkcyjnego. Rozwiązania uwzględniające te potrzeby zostaną zaprezentowane na najbliższych targach PaintExpo. Na liście wystawców znalazły się firmy z wszystkich sektorów branży, specjalizujące się w różnych technologiach. Jak przekonuje Jürgen Haußmann, dyrektor zarządzający firmy FairFair obsługującej wydarzenie:

Dzięki temu właściciele i operatorzy lakierni, a także przedstawiciele firm zajmujących się powlekaniem mogą zgromadzić informacje o nowinkach technologicznych oraz trendach z obszaru farb i powłok przemysłowych. To również okazja do nawiązania kontaktów biznesowych oraz podjęcia decyzji dotyczących różnego rodzaju inwestycji, pomagających zwiększyć swoją obecność na światowym rynku.

Czego możemy się spodziewać na PaintExpo 2018?

Większą efektywnością charakteryzować się mogą systemy aplikowane przy naładowaniu elektrostatycznym (na przykład malowanie natryskowe). W przypadku dużych, zautomatyzowanych linii lakierniczych popularność zdobywają szybkie atomizery rotacyjne z regulowaną szerokością natrysku.

Warto również zwrócić uwagę na nowe narzędzia do bezkontaktowego mierzenia grubości powłoki. Dzięki temu uzyskujemy powłokę wyższej jakości, mniej zarysowań, a także oszczędzamy materiał – bo uzyskujemy dokładnie taką grubość, jakiej potrzebujemy. Pomocne okazują się laserowe systemy skanujące, wykrywające kontury obiektu, dzięki czemu można precyzyjnie ustalić ustawienie pistoletów lakierniczych.

W cenie są również rozwiązania umożliwiające efektywne wykorzystanie pigmentu. Na targach zaprezentowane zostaną m.in. systemy elektronicznego monitorowania takich parametrów jak ciśnienie, temperatura, ilość pigmentu, co umożliwia bardzo precyzyjne dozowanie.

Jeśli chodzi o estetykę, top-tematem będą z pewnością powłoki wielokolorowe, a konkretnie nowe technologie, umożliwiające ich uzyskanie bez maskowania, przy zminimalizowaniu nadmiarowego oprysku. Są to wypróbowane już systemy – podobne powłoki zaczęto już stosować w lotnictwie, do dekoracji ogonów samolotów.

PaintExpo 2018

Efektywność malowania natryskowego pozwalają zwiększyć m.in. nowe pistolety do natrysku elektrostatycznego. Fot. arch. Wagner

Automatyzacja i przemysł 4.0

Precyzyjne malowanie ręczne w niektórych sytuacjach będzie potrzebne zawsze, jeśli jednak chodzi o lakierowanie seryjne – możemy sobie pozwolić na automatyzację. Na rynek wkraczają obecnie małe, tanie, łatwe w zaprogramowaniu roboty. Charakteryzują się one wysoką powtarzalnością i efektywnością działań oraz wysoką jakością wykonanej powłoki. Są więc doskonałą opcją dla firm zajmujących się malowaniem na zlecenie.

Kluczowym elementem efektywnej produkcji są prócz tego systemy MES (ang. Manufacturing Execution Systems). Sieciują one cały proces produkcyjny na terenie fabryki (horyzontalnie) oraz na wielu różnych poziomach produkcji (wertykalnie). Dzięki temu dane są w sposób zintegrowany gromadzone, analizowane i prezentowane w czasie rzeczywistym. A skoro już powiązane dane możemy analizować wspólnie, otwiera nam to furtkę do stworzenia inteligentnych, samoregulujących się systemów.

PaintExpo 2018 odbędzie się już w dniach 17-20 kwietnia 2018. Jak zwykle miejscem wydarzenia będzie kompleks Karlsruhe Exhibition Centre.

Źródło: Doris Schulz / PaintExpo