REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Efekt klatki Faradaya

W procesie malowania proszkowego szczególną trudność sprawia dokładne pokrycie farbą wewnętrznych zagłębień malowanego obiektu. Przyczyną tego jest tzw. efekt klatki Faradaya. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?

efekt klatki Faradaya

Fot. Melitron / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Klatka Faradaya to rodzaj metalowego ekranu, który chroni przed polem elektrostatycznym. W przypadku elementów malowanych proszkowo charakter takiej klatki zyskują wewnętrzne zagłębienia malowanego obiektu i jest to niestety zjawisko niekorzystne, nie pozwala bowiem na ich dokładne pokrycie farbą.

Opór sił elektrostatycznych jest najmniejszy na krawędziach zagłębień. Dlatego też tam koncentrują się linie pola elektrostatycznego i tam powstaje najgrubsza warstwa farby. W miejscach zagłębień natomiast opór jest większy, dlatego pozostają one pokryte niedokładnie i są bardziej narażone na działanie warunków środowiskowych, a co za tym idzie – na korozję.

Zjawisku sprzyja niewystarczające uziemienie elementów malowanych, na przykład kiedy zostają one zawieszone na hakach i zawieszkach pokrytych grubą warstwą farby. Aby temu zapobiec, należy skutecznie i regularnie czyścić haki (np. metodą kontrolowanej pirolizy, czyszczenia chemicznego lub mechanicznego).

Ważne jest także odpowiednie ustawienie pistoletu, zastosowanie dyszy dostosowanej do kształtu obiektu oraz regulacja odległości aplikatora od malowanych elementów. W urządzeniach typu corona można sobie z poradzić z tym efektem, zmniejszając napięcie ładowania oraz zwiększając ciśnienie powietrza – co prezentuje poniższy film:

Źródła: Jotun, Tensor Consulting, lakiernictwo.net

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA