Rusza program doktoratów wdrożeniowych, w ramach którego projekty doktorskie realizowane będą równocześnie w jednostkach naukowych oraz w przedsiębiorstwach. W ten sposób dojdzie do ścisłego połączenia nauki i biznesu.
Pierwsi uczestnicy programu „Doktorat wdrożeniowy” rozpoczną swoje studia doktoranckie już od października. Otrzymają oni stypendium na realizację doktoratu równocześnie w jednostce naukowej oraz w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Ich praca doktorska ma być rozwiązaniem konkretnego problemu ich pracodawcy. Wszystko po to, by umocnić współpracę między uczelniami a przedsiębiorcami, a także usprawnić komercjalizację badań – które będą wykonywane już bezpośrednio w firmie.
Do programu zgłosiło się już ponad 50 szkół wyższych z całej Polski. Rekrutacja kandydatów może przebiegać na kilka sposobów – inicjatywa może wyjść od promotora, który zgłosi studenta, od przedsiębiorcy, który zgłasza zdolnego pracownika, lub od samego kandydata, który do swojego projektu przekona uczelnię i firmę. Doktoranci realizujący program będą każdego dnia przychodzić do pracy w firmie i tam prowadzić swoje prace badawcze. Otrzymają przy tym podwójne wynagrodzenie – pensję od firmy oraz stypendium doktoranckie od ministerstwa.
Źródło: PAP