a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaDrewno – materiał przyszłości?

Drewno – materiał przyszłości?

Drewno jest dziś coraz modniejszym materiałem, nie tylko w branży meblarskiej. Jaka przyszłość czeka w związku z tym rynek lakierów do drewna? Portal European Coatings zapytał o to ekspertów.

drewno materiał przyszłości

Fot. monicore / pixabay.com

Piękne, a do tego przyjazne środowisku – to z tych dwóch powodów ludzie coraz częściej wracają do drewna. A równocześnie potrzebują powłok, które zapewnią mu ochronę i naturalny wygląd. Jak mówi Marcello Vitale, specjalista firmy IVM Chemicals, w artykule Jana Gesthuizena na portalu European Coatings:

Dzięki osiągnięciom technologów oraz nowoczesnym surowcom dzisiejsze lakiery do drewna gwarantują naturalny wygląd pomalowanego drewna, długotrwałą konserwację i ogólną ochronę.

W tym samym tekście przywołana jest również wypowiedź Cédrica D’Hulsta z firmy Allnex, który zwraca uwagę, że zapewnienie takich cech i ochrony jest szczególnie trudne w zastosowaniach zewnętrznych, gdzie podłoże jest narażone na bardzo trudne warunki. Kluczowy w tym wypadku jest jego zdaniem niezawodny system sieciowania radiacyjnego.

Naturalny wygląd i naturalne surowce

Jeden z problemów – zwraca uwagę Vitale – polega na tym, że powłoki zapewniające naturalny wygląd drewna są zwykle bardzo cienkie i tym samym nie zapewniają długotrwałej ochrony w przypadku silnego nasłonecznienia lub deszczu. Dobre efekty przynosi w tym wypadku zastosowanie lakierów UV w połączeniu z odpowiednimi dodatkami, jak nanometryczne tlenki (na przykład ceru lub cynku) czy wnikające w strukturę drewna antyoksydanty.

Eksperci są również zgodni, że coraz większe znaczenie na rynku ma nie tylko naturalny wygląd drewna, ale i przyjazne środowisku surowce. Już wyniki sondażu przeprowadzonego na ostatnim PRA Woodcoatings Congress pokazały, że producenci liczą się z ich rosnącą popularnością. Jak mówi D’Hulst:

Presja przejścia na produkty o niskiej zawartości LZO, wolne od formaldehydów oraz o słabym zapachu, jest coraz większa i wpływa na wykorzystywane dziś technologie. Farby oparte na naturalnych surowcach, zwłaszcza do zastosowania na drewnie, z pewnością będą się cieszyć coraz większym wzięciem.

Wpisując się w ten silny trend, IVM wprowadza w swoich zakładach „zielone” rozwiązania. W ramach projektu LIFE-Biopaint buduje prototypową jednostkę produkcyjną, która wytwarzać będzie 100% lakiery UV i wykorzystywać będzie żywice pochodzenia naturalnego otrzymane w tym samym, zintegrowanym zakładzie. Jednostka ma rozpocząć pracę w drugiej połowie roku 2020.

Drewno zamiast metalu?

Nieco odmienne zdanie eksperci mają na temat tego, czy drewno zostanie wyparte przez tworzywa imitujące jego wygląd. Cédric D’Hulst uważa, że tak – jego zdaniem niektóre mniej kosztowne materiały, takie jak płyta MDF czy tworzywa sztuczne, prawdopodobnie zastąpią drewno, ponieważ dzisiejsze technologie druku cyfrowego pozwalają je doskonale imitować, nie tracąc przy tym efektu naturalności.

Marcello Vitale twierdzi zaś, że przeciwnie. Ze względu na to, że drewno to doskonały materiał do recyklingu, prawdopodobnie w przyszłości w wielu zastosowaniach zastąpi tworzywa sztuczne, a nawet metal. Przyszłość pokaże, która z prognoz okaże się bardziej trafna.

Więcej na temat przyszłości farb do drewna przeczytać można w naszych zeszłorocznych tekstach: Lakiery do drewna – przyszłość należy do ekologii? oraz Lakiery do drewna a ekologia – co możemy zrobić?

Źródło: european-coatings.com