REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dodatek przeciwporostowy – kapsułki z nanosrebrem

Nowego typu kapsułki polimerowe zawierające nanocząstki srebra pozwolą na kontrolowane uwalnianie środka biobójczego. Dzięki temu powłoki przeciwporostowe będą bardziej efektywne i trwałe.

dodatek przeciwporostowy

Fot. bradimarte (freeimages.com)

W skład dyspersji polimerowej, z której otrzymano mikrokapsułki, wchodzą żelatyna, mocznik, azotan srebra i formaldehyd rozproszone w oleju lnianym. Dodatek formaldehydu posłużył do sieciowania żelatyny, mocznik zaś zapobiega nadmiernemu pęcznieniu.

Właściwą strukturę otrzymanych kapsułek potwierdziły badania. Aby zaś sprawdzić, w jakim tempie biobójcze nanosrebro uwalniane jest z kapsułek, przeprowadzono 7-miesięczny eksperyment, w ramach którego próbki pokryte rozpuszczalnikową farbą akrylową z dodatkiem uzyskanych kapsułek umieszczono w naturalnej słodkiej wodzie.

Okazało się, że środek biobójczy jest uwalniany dużo wolniej niż w stosowanych do tej pory rozwiązaniach. Być może więc dzięki tej nowej technologii wkrótce uda się opracować farby przeciwporostowe, które będą dłużej aktywne.

Szczegóły w artykule opublikowanym w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA