a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneDobre wyniki branży farbiarskiej w 2018 roku!

Dobre wyniki branży farbiarskiej w 2018 roku!

Rok 2018 okazał się dla firm z branży farbiarskiej bardzo dobry. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych, które stanowią największy segment rynku – ponad połowę - wzrosła o 5,6% (przy 0,2% w 2018 r roku). Wolumen sprzedaży natomiast minimalnie zmalał tj. 0,2%. Łączna wartość farb dekoracyjnych sprzedanych w 2018 r. jest szacowana na ok. 2 mld PLN.

polski rynek farb

Fot. Free Grunge Textures – www.freestock.ca / Foter.com / CC BY

„Ta rozbieżność wynika ze wzrostu cen detalicznych farb, które producenci musieli podnieść z powodu rosnących cen surowców stosowanych do produkcji m.in. bieli tytanowej” – mówi Bartłomiej Ślązak Dyrektor Zarządzający PZPFiK.

 

Do czynników sprzyjających branży zaliczyć możemy:

  • Rosnące płace, dzięki którym Polaków stać na farby z wyższej półki. Potwierdza to dość stały trend sięgania przez konsumentów po produkty premium coraz częściej. Przy jednoczesnym zmniejszaniu się segmentu marek ekonomicznych.
  • Efekt programu 500+. Po pierwszych trzech latach gdy Polacy przeznaczali pozyskane pieniądze na artykuły branży FMCG i np. wakacje, przyszedł czas na remont. Potwierdza to badanie „Plany remontowe Polaków 2019” zrealizowane przez ASM Centrum Badań i Opinii. Wg. badania aż 72% gospodarstw domowych w roku 2019 planuje odremontowanie swojego lokalu (malowanie ścian wew. i sufitów). W latach 2012 – 2017 wskaźnik ten oscylował w granicach tylko 45%.
  • Bardzo dobre warunki atmosferyczne. W roku 2018 odnotowaliśmy bardzo długie i gorące lato, które wielu mogło zachęcić do przeprowadzenia remontu i odświeżenia pomieszczeń.

 

„Liczmy, że rok 2019 będzie równie udany jak ubiegły” – dodaje Ślązak.