REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Cynkowanie ogniowe pod farby proszkowe, nowy standard ASTM

Elementy konstrukcji stalowych często poddawane są cynkowaniu zanurzeniowemu (ogniowemu) a następnie pokrywane farbą proszkową. Aby uniknąć problemów związanych z późniejszą aplikacją i przyczepnością powłoki malarskiej, Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów (ASTM) opublikowało nowy standard ASTM D7803-12 dotyczący przygotowania cynkowanych powierzchni przed naniesieniem na nie powłoki proszkowej.

fot. Bartek_chiny (stockfreeimages.com)

Nowy standard ASTM D7803-12 opracowała specjalna komisja ASTM ds. Ochronnych Powłok Przemysłowych, podlegająca komisji zajmującej się Farbami i Powłokami, Materiałami i ich Zastosowaniami. Dotyczy on elementów ze stali lub żelaza, poddawanych cynkowaniu zanurzeniowemu (nazywanego też cynkowaniem ogniowym), czyli tych zanurzanych w kąpieli cynkowej w celu utworzenia na powierzchni powłoki ochronnej.

Powstałe wskutek cynkowania pokrycie podlega nieustannym zmianom. Natychmiast po wyjęciu elementu z kotła znajdujący się na powierzchni cynk zaczyna reagować ze środowiskiem, wskutek czego powstają najpierw tlenki i wodorotlenki, a następnie węglany cynku. Zanim dojdzie do całkowitej konwersji, mija zwykle do dwóch lat, w zależności od warunków pogodowych oraz wilgotności otoczenia. Ostateczny produkt to twarda i zwarta warstwa tlenków, wodorotlenków i węglanów, wykazująca wysoką odporność na korozję atmosferyczną.

Niestety jednak na etapie tworzenia się patyny tlenki i wodorotlenki słabo przylegają do powierzchni, dlatego przed naniesieniem farby proszkowej muszą być usunięte z podłoża. Dodatkowy problem to uwalnianie się z powierzchni pęcherzyków gazów lub pary wodnej uwięzionych wcześniej podczas cynkowania, a zatrzymywanych pod powłoką przez tlenki metalu. Ocynkowany materiał musi być więc dodatkowo poddany odgazowaniu – w przeciwnym razie pod wpływem wysokiej temperatury w trakcie sieciowania naniesionej farby proszkowej pęcherzyki zaczną migrować na powierzchnię i spowodują łuszczenie się powstałej powłoki. Stanie się ona krucha i podatna na ścieranie, a utworzone w niej szczeliny ułatwiają dostęp do głębszych warstw czynnikom korozyjnym. Ostatecznie więc nie będzie mogła pełnić swojej roli, zwłaszcza w agresywnych środowiskach bogatych w chlor. Do tego ucierpi jej wygląd, produkty korozji cynku ujawniają się bowiem w postaci nieestetycznych białych plam.

Jak widać więc, odpowiednie przygotowanie ocynkowanej powierzchni jest bardzo ważne. Zasady wyszczególnione w nowym standardzie (dostosowane do stanu powłoki cynkowej, jej chropowatości oraz ilości i wieku produktów korozji) mają pomóc uzyskać dobrą adhezję i krycie naniesionej powłoki, gwarantując jej funkcjonalność i nienaganny wygląd przez długi czas.

Nową normę znaleźć można na stronie ASTM.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA