REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Olej rycynowy w walce z korozją

Naukowcy z Brazylii poddali badaniom powłokę antykorozyjną na bazie oleju rycynowego. Wyniki przeprowadzonych przez nich testów są bardzo obiecujące.

fot. Wikimedia Commons

Badania przeprowadzili profesor Márcia Martinelli i jej współpracownicy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul. Przygotowali oni hybrydową, organiczno-nieorganiczną warstwę składającą się z epoksydowanego oleju rycynowego (ECO) oraz związku nieorganicznego – izopropanolanu tytanu (TIP) z dodatkiem prekursorów silikonowych. Wypróbowano różne proporcje składników organicznych do nieorganicznych, aby sprawdzić, jak właściwości (takie jak adhezja do podłoża, twardość, mikrostruktura i własności termiczne) zależą od składu pokrycia.

Powłoki naniesione na elementy aluminiowe poddano wstępnemu sieciowaniu w temperaturze pokojowej i w atmosferze obojętnej, a następnie – sieciowaniu termicznemu. Wszystkie pokrycia wykazały doskonałą adhezję do podłoża, a poddane intensywnym testom korozyjnym sprawdziły się doskonale.

Na podstawie analizy właściwości stwierdzono, że zwiększona koncentracja prekursora nieorganicznego (TIP) skraca czas sieciowania i zwiększa twardość oraz wytrzymałość. Na właściwości mechaniczne korzystnie wpływały też prekursory silikonowe. Jak wykazali więc brazylijscy badacze, właściwości opracowanej przez nich powłoki na bazie oleju rycynowego można modyfikować zmieniając skład i ilość poszczególnych składników. Być może to ciekawe rozwiązanie już wkrótce zostanie wykorzystane przez wytwórców farb i powłok.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA