REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Co słychać na rynku amerykańskim?

Zgodnie z najnowszym raportem amerykański rynek farb powoli, ale stabilnie się rozwija – rośnie w tempie średnio 1% rocznie. Pozytywny wpływ ma na niego zwłaszcza odrodzenie sektora OEM.

rynek amerykański

Fot. Cayusa / Interior Design / CC BY-NC

Amerykańskiemu rynkowi farb przyjrzeli się analitycy firmy Kusumgar, Nerlfi & Growney. Według ich oszacowań zużycie farb w Stanach Zjednoczonych w roku 2015 wyniosło 5,8 mld litrów. Wartość sprzedaży wyniosła 26,6 mld $.

Dzięki odrodzeniu sektora OEM rośnie sprzedaż farb przemysłowych. Z drugiej strony producentów ograniczają jednak nowe przepisy dotyczące formuł, transportu, przechowywania, aplikacji farb czy pozbywania się odpadów. W cenie są rozwiązania przyjazne środowisku – dlatego też na przykład w architekturze zaobserwowano wyraźne przejście do produktów wodorozcieńczalnych (w roku 2015 stanowiły one 83%, podczas gdy jeszcze 20 lat temu – 76%).

Wśród farb rozpuszczalnikowych największy udział mają alkidy (27%), dalej poliuretany i epoksydy (po 9-10%) oraz akryle (7%). Udział alkidów w tej części rynku się zmniejsza, zwiększa się za to ich znaczenie w sektorze farb wodorozcieńczalnych. Wśród produktów na bazie wody dominują farby akrylowe i winylowo-akrylowe, które ilościowo stanowią ¾ rynku. Z kolei wodorozcieńczalne alkidy, epoksydy i poliuretany pod względem ilości stanowią niewielki procent, ale za to cenowo mają nieco większy udział.

Rośnie również popularność farb proszkowych. W samym sektorze OEM ich udział w ciągu ostatnich 20 lat wzrósł z 14% do 22%. Rzadkością w tym sektorze pozostają innowacyjne powłoki sieciowane radiacyjnie, ale zaobserwowano wzrost ich udziału z 3% do 5%.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA