a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSamonaprawiająca się powłoka z woskiem carnauba

Samonaprawiająca się powłoka z woskiem carnauba

Chińscy naukowcy zaproponowali nową powłokę o zdolności samonaprawy. Jest ona wykonana z kompozytu z pamięcią kształtu, a w roli czynnika gojącego wykorzystuje mikrocząstki wosku carnauba.

samonaprawiająca się powłoka wosk carnauba

Jako czynnik gojący w powłoce zastosowano wosk carnauba, pozyskiwany z kopernicji Copernicia cerifera rosnącej w Brazylii. Fot. George Vale / Hackers / CC BY

Samonaprawa opracowanego przez badaczy z Chin materiału odbywa się po jego podgrzaniu. Najpierw, w temperaturze 65°C, następuje zamknięcie defektu poprzez efekt pamięci kształtu, a następnie – w temperaturze 90°C – jego ostatecznie zasklepienie poprzez stopiony wosk.

Badanie zarysowanej i zagojonej powłoki przeprowadzono przy pomocy mikroskopii SEM. Właściwości barierowe powłoki po jej zasklepieniu sprawdzano przy pomocy spektroskopii EIS oraz skaningowej mikroskopii elektrochemicznej SECM. Ponadto stan zagojonej powłoki oceniono z wykorzystaniem powyższych metod także po dłuższym zanurzeniu.

Wyniki potwierdziły, że cząsteczki wosku świetnie sprawdziły się w roli czynnika gojącego, a powłoka może być z powodzeniem wykorzystana w przemyśle. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com