REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Samonaprawiająca się powłoka z woskiem carnauba

Chińscy naukowcy zaproponowali nową powłokę o zdolności samonaprawy. Jest ona wykonana z kompozytu z pamięcią kształtu, a w roli czynnika gojącego wykorzystuje mikrocząstki wosku carnauba.

samonaprawiająca się powłoka wosk carnauba

Jako czynnik gojący w powłoce zastosowano wosk carnauba, pozyskiwany z kopernicji Copernicia cerifera rosnącej w Brazylii. Fot. George Vale / Hackers / CC BY

Samonaprawa opracowanego przez badaczy z Chin materiału odbywa się po jego podgrzaniu. Najpierw, w temperaturze 65°C, następuje zamknięcie defektu poprzez efekt pamięci kształtu, a następnie – w temperaturze 90°C – jego ostatecznie zasklepienie poprzez stopiony wosk.

Badanie zarysowanej i zagojonej powłoki przeprowadzono przy pomocy mikroskopii SEM. Właściwości barierowe powłoki po jej zasklepieniu sprawdzano przy pomocy spektroskopii EIS oraz skaningowej mikroskopii elektrochemicznej SECM. Ponadto stan zagojonej powłoki oceniono z wykorzystaniem powyższych metod także po dłuższym zanurzeniu.

Wyniki potwierdziły, że cząsteczki wosku świetnie sprawdziły się w roli czynnika gojącego, a powłoka może być z powodzeniem wykorzystana w przemyśle. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA