REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Co o tobie mówi kolor twojej ściany?

Nasze ściany mówią same za siebie! Tak przynajmniej twierdzą specjaliści od koloru, którzy dostrzegają silne związki między odcieniem farby, jaką wybieramy do naszego mieszkania, a naszą osobowością. Przeczytaj, jeśli chcesz się dowiedzieć, co na twój temat zdradzają twoje ściany.

kolor

Fot. UnitedSoybeanBoard / Foter.com / CC-BY-2.0

Ekstrawertycy lubią barwy jasne, nasycone i pobudzające, takie jak czerwień. Introwertycy częściej wybierają delikatne i uspokajające odcienie, na przykład różne warianty zielonego czy niebieskiego. Oprócz tego jest jeszcze grupa indywidualistów, którzy celują w kolory wyszukane i zaskakujące. I to wszystko jest akurat dość oczywiste, ale co jeśli przyjrzymy się wnikliwiej poszczególnym kolorom? Z punktu widzenia specjalisty wypowiadają się na ten temat Shashi Caan, założyciel biura projektowego The Shashi Caan Collective, dr Sally Augustin, psycholog środowiskowa i pomysłodawczyni Design with Science oraz Debbie Zimmer, dyrektorka Paint Quality Institute.

Żółty

Nieważne w jakiej części świata żyjesz, żółty wszędzie i zawsze kojarzy się ze słońcem. A słoneczny kolor odzwierciedla słoneczną osobowość. Malując ściany farbą w tak radosnym odcieniu chcemy, choćby podświadomie, by nasi goście postrzegali nas jako wesołych i szczęśliwych. Nasycone warianty wskazują na ekstrawertyka, kogoś, kto szuka w życiu dreszczyku emocji.

Ciepły żółty sprzyja spotkaniom, dlatego najlepiej sprawdzi się w salonie lub kuchni. Za jego użyciem w kuchni przemawia jeszcze jedna rzecz – ten kolor wzmaga apetyt. Prócz tego jest to oczywiście idealny wybór wszędzie tam, gdzie brakuje słońca. Żółte ściany będą jego godną namiastką.

Fot. coco+kelley / Foter.com / CC BY-NC

Pomarańczowy

Ludzie wybierający pomarańczowy są ciepli i przyjaźni, ale odrobinę bardziej zdystansowani niż wielbiciele żółtego. Ponadto ich wybór wskazuje na duże wyczucie stylu. Kolor ten jest kojarzy się z najwyższą jakością, klasą i elegancją.

W praktyce najczęściej wybierane są odcienie rdzawe, ziemiste lub zbliżone do barwy terakoty. To nawiązanie do barw ziemi zdradza ciepłą osobę silnie związaną z naturą. Debbie Zimmer twierdzi, że pomarańczowy wpadający w odcień gliny lub ziemi to kolor artystów oraz ludzi ceniących sobie wolność i otwartą przestrzeń.

Fot. kdsgn / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Czerwony

Czerwień przyciąga uwagę. Jeśli decydujesz się na ściany w tym kolorze, jesteś prawdopodobnie ekstrawertykiem, chcesz być postrzegany jako osoba zdecydowana i zrobić piorunujące wrażenie na swoich gościach. Tak ognisty odcień początkowo wprawia w osłupienie, kojarzy nam się bowiem z niebezpieczeństwem (pomyśl o znaku STOP!). Nie można obok niego przejść obojętnie.

Pomalowanie na czerwono ścian pracowni lub gabinetu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, jest to bowiem kolor, który rozprasza i podnosi ciśnienie. Zagwarantuje za to zastrzyk energii w domowej siłowni. Wiele zależy jednak od odcienia – głęboka czerwień zbliżona do barwy wina jest wyjątkowo elegancką opcją, a zdaniem psychologów sprzyja również rozmowom i zwierzeniom, dlatego sprawdzi się na przykład w jadalni. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o dyskretne oświetlenie – w ten sposób możemy uzyskać bardzo nastrojowe wnętrze!

Fot. arch. Śnieżka

Niebieski

Ten kolor kojarzony jest ze stałością, lojalnością i niezawodnością, jeśli więc wybierasz go do swojego mieszkania, jesteś prawdopodobnie osobą ceniącą te wartości i pragnącą przenieść je do swojego najbliższego otoczenia. To jeden z najczęściej wybieranych i ukochany przez większość ludzi odcień, zapewne ze względu na pozytywne skojarzenia, jakie budzi – niebo w pogodny dzień, morze, jezioro, rzeka…

Jasne odcienie niebieskiego działają odprężająco, ciemne są eleganckie i nadają wnętrzu bardziej wyrafinowany wygląd. Wariant nasycony traci swoje uspokajające właściwości, przeciwnie, działa orzeźwiająco. Niebieski w połączeniu z bielą lub innymi kolorami neutralnymi przywodzi natomiast na myśl motywy marynistyczne i może świadczyć o morskich pasjach.

Fot. arch. Dekoral

Zielony

To oczywiście kolor kojarzący się z roślinnością i naturalnym krajobrazem, jeśli więc twój wybór padł na zieleń, jest duża szansa, że jesteś wielbicielem przyrody. Ten odcień uspokaja, ale także stymuluje kreatywność, dlatego sprawdzi się idealnie w domowej pracowni lub pokoju dzieci.

Podobnie jak w przypadku czerwonego i niebieskiego, wiele zależy jednak od odcienia. Naturalne, stonowane warianty wskazują na spokojną, lubiącą przebywać na świeżym powietrzu osobę, podczas gdy żywa, wpadająca w żółć lub tzw. jadowita zieleń jest wybierana przez towarzyskich, spragnionych silnych emocji ludzi.

Fot. jinkazamah / Foter.com / CC-BY

Fioletowy

Kolor fioletowy dominuje w pokoju kreatywnego indywidualisty, osoby o wyrafinowanym guście, nie jest to bowiem barwa spotykana tak często jak niebieski czy żółty. Jeśli twoje ściany są właśnie w tym odcieniu, może to też znaczyć, że uważnie śledzisz trendy kolorystyczne i wiesz, co jest obecnie najbardziej modne. Według badań kolor ten chętniej wybierają kobiety.

Czerwonawe i różowawe odcienie fioletu są bardziej energetyzujące, żywe, podczas gdy warianty wpadające w niebieski sprzyjają wyciszeniu i medytacji, dlatego będą dobrym wyborem w pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy skupienia. Głęboki fiolet na granicy niebieskiego ma też dostojny, królewski charakter, toteż osoba wybierająca go może podświadomie próbować w ten sposób podnieść swój status. Trzeba jednak pamiętać, że ciemny fioletowy odcień optycznie zmniejszy pomieszczenie.

Fot. mattwalker69 / Foter.com / CC BY-SA

Brązowy

Kolor czekolady i espresso, który zdaniem ekspertów w ostatnich czasach nabrał pozytywnych skojarzeń zwłaszcza dzięki sieci Starbucks. Chętnie wykorzystywane w wystroju tej kawiarni ziemiste brązy zaczęły przywodzić na myśl atmosferę wesołych spotkań z przyjaciółmi oraz smakowania czegoś pysznego. Czekoladowe odcienie są bardziej eleganckie, mogą świadczyć o podążaniu za trendami lub silnym, zdecydowanym charakterze.

Pomalowanie ścian na kolor brązowy może mieć też swój aspekt praktyczny – jaśniejsze beżowe warianty optycznie powiększają pokój. Utrzymane w tym odcieniu wnętrze sprawia więc wrażenie, że jest dziełem kogoś doświadczonego, efektem świadomego dekoratorskiego działania.

Fot. Matt-McGee / Foter.com / CC-BY-ND

Szary

W zależności od tego, jak go używamy i z czym go łączymy, szary kolor może być wyrazem wyszukanego gustu lub zachowawczości i strachu przed eksperymentowaniem. Jest to bowiem „nowy neutralny”, odcień, który można łączyć ze wszystkim.

Ciemne warianty szarego sprawiają, że wnętrze prezentuje się nowocześnie i lekko awangardowo. Jasne tworzą klimat przytulnego schronienia i są chętnie wybierane przez osoby nieśmiałe. To kolor, który stał się ostatnio bardzo modny, ale trzeba z nim uważać – w zbyt dużych ilościach, nie przełamany żywymi odcieniami, działa depresyjnie.

Fot. coco+kelley / Foter.com / CC-BY-NC

Biały

Biel i pokrewne mu odcienie kremowe mają, podobnie jak szarości, dwojaki sens – świadczą albo o wyrafinowanym guście albo o kompletnej bezradności przy wybieraniu kolorów. W połączeniu z minimalistycznym wystrojem są potwierdzeniem rozwiniętego zmysłu dekoracyjnego, ale białą farbę wybierają także ci, którzy, przeciwnie – nie mają pojęcia o barwach i szukają najbezpieczniejszej opcji.

Specjaliści są jednak zgodni – biel, zarówno śnieżna jak i złamana, jest doskonałym tłem dla barwnych dodatków lub ściany akcentowej w intensywnym odcieniu. „Wykorzystanie kolorów neutralnych wcale nie musi wykluczać eksperymentów!” – zapewnia Caan.

Fot. coco+kelley / Foter.com / CC-BY-NC

Źródło: bankrate.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA