REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel pomaga pozyskać surowce ze śmieci

Kanadyjska firma Enerkem uruchomiła projekt, w ramach którego produkowane masowo tony śmieci miałyby się stać źródłem użytecznych surowców. Do przedsięwzięcia przyłączył się między innymi koncern AkzoNobel.

AkzoNobel

Czy projekt koncernów Enerkem i AkzoNobel rozwiąże kwestię zalegających na wysypiskach odpadków?
Fot. mugley / Foter.com / CC-BY-SA

Zaproponowana przez Enerkem technologia polega na tym, aby z odpadków otrzymać tzw. gaz do syntezy – produkt wyjściowy do pozyskiwania takich substancji jak metanol czy amoniak, które już z powodzeniem można wykorzystać w branży chemicznej. Zdaniem specjalistów jako źródło tych surowców posłużyć mogą zarówno zwykłe śmieci komunalne, jak i odpady rolnicze.

Plany są ambitne – stworzyć w Europie sieć specjalistycznych zakładów, które zajmowałyby się przetwarzaniem odpadków na użyteczny gaz. Pierwszy z nich – w Delfzijl lub Rotterdamie (ewentualnie dwie placówki, w obydwu tych miejscach) – miałby powstać w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat.

Aby wdrożyć tę innowacyjną technologię potrzebna jest kooperacja wielu podmiotów – od firm zarządzających odpadami poprzez koncerny chemiczne korzystające z otrzymanego gazu aż po fundatorów. I temu właśnie służy nagłośniony przez Enerkem projekt, do którego przyłączyło się już kilku partnerów przemysłowych i biznesowych. Na apel odpowiedział również koncern AkzoNobel, który realizuje w ten sposób swój program Planet Possible.

Nadmierna ilość odpadów jest dziś problemem w wielu częściach świata. Zdaniem specjalistów zaś zupełnie nie wykorzystujemy potencjału, jaki drzemie w produkowanych przez nas śmieciach. Być może firmie Enerkem uda się to zmienić.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA