REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Co czeka farby ochronne?

Przewidywanie przyszłości branży farb ochronnych to trudne zadanie, rynek jest bowiem bardzo podzielony. Mimo to można wytyczyć kilka głównych, najbardziej prawdopodobnych kierunków rozwoju. Oczywiście są one związane z ekologią oraz obniżeniem kosztów.

farby ochronne

Fot. LNLNLN / pixabay.com

O przyszłość rynku farb ochronnych magazyn „European Coatings Journal” zapytał specjalistów. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się Ap Heijenk z DSM oraz Claudio Di Lullo z AkzoNobel.

Czas na farby wodne?

Niezależnie od tego, o jakiej technologii mówimy, zdaniem Heijenka sytuacja na rynku farb antykorozyjnych zależy od kilku rzeczy: zmian preferencji klientów, regulacji prawnych oraz wymogów dotyczących jakości i wydajności. Najogólniej jednak w centrum zainteresowania pozostają technologie energooszczędne oraz takie, które mają mniejszy wpływ na środowisko.

Potwierdza to również Di Lullo, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię ekologii. Z każdym rokiem ma ona coraz większy wpływ na rozwój branży powłok i dlatego tak dużo energii poświęca się dziś przyjaznym środowisku farbom ochronnym na bazie wody.

Ich zaszczepienie na tym gruncie nie jest jednak łatwe. Jak mówi Heijenk, w niektórych sektorach przemysłu nie jesteśmy jeszcze w stanie całkowicie przejść od produktów rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych. Wszystko pozostaje w gestii producentów, ale niektórzy z nich po prostu nie mają wyjścia – na przykład wytwórcy samochodów nie mają możliwości zrezygnowania z powlekania elektroforetycznego.

Wyzwania dla technologów

Choć w branży farb ochronnych mamy do czynienia z szerokim wachlarzem produktów i technologii, jeśli chodzi o najważniejsze cele eksperci są bardzo konkretni. Jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna, samosieciująca powłoka, która jakością dorównuje obecnie stosowanym dwuskładnikowym systemom rozpuszczalnikowym – mówi Heijenk. I dodaje, że technolodzy DSM już nad tym intensywnie pracują.

Zdaniem Di Lullo natomiast dotychczas nierozwiązany pozostaje przede wszystkim jeden palący problem technologiczny. Branża potrzebuje wolnych od izocyjanianów farb o niskiej zawartości LZO oraz o właściwościach zbliżonych do dwuskładnikowych produktów poliuretanowych. Prócz tego są również inne kwestie – na przykład potrzeba zwiększenia produktywności – jednak powyższa pozostaje zdecydowanie w centrum uwagi.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA