REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ciemne elewacje – nie tylko dla odważnych

Elewacje w ciemnych kolorach nie są dziś powszechnie spotykanym rozwiązaniem, zamiast nich wybieramy bezpieczną biel lub pastele. Jest w nich jednak coś, co sprawia, że dom prezentuje się stabilnie, trwale, a przy tym niebanalnie.

ciemne elewacje

Fot. arch. Resene

Jak przekonuje producent farb Resene, ciemne elewacje pasują do domów w różnych stylach – rustykalnym, plażowym, nowoczesnym… Na dużych rezydencjach prezentują się elegancko, w stylu amerykańskiego Cape Cod, na małych willach – po prostu uroczo! Łączą w sobie skromność i przepych.

Wyglądają też dobrze w niemal każdym otoczeniu – od miejskiego poprzez wiejskie aż po nadmorskie. Pośrodku spektakularnego naturalnego krajobrazu biały domek nie prezentowałby się za dobrze, za bardzo odcinałby się na tym tle, tymczasem czarny lub prawie czarny stworzyłby piękną kompozycję z tłem.

Zbyt poważnie? Niekoniecznie. Jeśli tylko kształt budynku nie jest zbyt klockowaty, a okna i wykończenia tworzą jasną kolorystyczną przeciwwagę, dom nie będzie wyglądał ani przytłaczająco, ani żałobnie.

Jeśli jesteś już zdecydowany, pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Zrezygnuj z plastikowych białych rynien, które będą brzydko odcinały się na tle elewacji. Upewnij się również, że stolarka i wykończenia będą współgrały kolorystycznie z wybranym przez ciebie odcieniem fasady.

Oprócz zwykłej farby elewacyjnej masz alternatywę – okładzina drewniana, którą pociągniesz ciemnym lakierem. Takie wykończenie doda twojemu domu dodatkowego charakteru. W takim wypadku jednak szczególnie warto zainwestować w produkt z pigmentami odbijającymi promieniowanie podczerwone – wówczas drewno w mniejszym stopniu się nagrzewa i nie ulega odkształceniom.

Aby dostarczyć inspiracji, marka Resene prezentuje zdjęcia domów osób, które zdecydowały się na ciemną elewację z jej farbami. Podobne odcienie znajdziesz również w palecie producentów prowadzących sprzedaż w Polsce.

ciemne elewacje Reseneciemne elewacje Reseneciemne elewacje Reseneciemne elewacje ReseneŹródło: Habitat by Resene, fot. arch. Resene

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA