REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoka kontra larwy komarów i mrówek

Larwicydy, czyli środki przeciwko larwom, odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu rozmnażania się komarów i innych owadów. Ostatnie badania wykazały, że działanie larwobójcze może mieć również powłoka na bazie środków pozyskanych z oleju z alg.

powłoka larwy komarów i mrówek

Fot. Myriams-Fotos / pixabay.com

Naukowcy z Indii opracowali powłoki poliuretanowe na bazie poliesteramidów, otrzymanych z amidów kwasów tłuszczowych, zawartych w oleju z alg. Zgodnie z przewidywaniami formuła ta miała zwalczać larwy komarów i czerwonych mrówek, owadów roznoszących choroby.

Śmiertelność larw komarów obserwowano po 12, 24 i 48 godzinach, zaś mrówek – po 2, 4, 5 i 12 godzinach ekspozycji na powłoki. Testy wykazały, że powłoka jest bardzo skuteczna w walce z larwami. Oprócz tego przeprowadzono testy na cytokompatybilność, które także dały dobre wyniki. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA