a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Brazylia, piłka nożna i farby

Nadszedł długo oczekiwany przez kibiców piłkarskich dzień – 12 czerwca startują Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii! Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdyby nie kilkuletnie intensywne przygotowania – powstało kilka nowych stadionów, kilka starszych przeszło gruntowną renowację... Przy wyborze materiałów, farb i lakierów brano pod uwagę przede wszystkim trwałość i niezawodność, coraz więcej uwagi poświęca się jednak także ekologii i nowoczesnym technologiom, takim jak powłoki superhydrofobowe czy farby fotokatalityczne.

Brazylia piłka nożna farby

Arena da Amazônia. Fot. Portal da Copa / Governo do Brasil (Wikimedia Commons)

Stadion Maracanã

Słynny stadion Maracanã wybudowany w 1950 roku, niegdyś największy na świecie, z okazji Mistrzostw Świata poddano gruntownemu remontowi. Wykorzystano przy tym również produkty International Paint (AkzoNobel) – epoksydową farbę Interseal® 670HS o wysokiej zawartości części stałych, gwarantująca dodatkową ochronę antykorozyjną. Z kolei farba Interfine® 979 zastosowana została przy budowie innego brazylijskiego stadionu, Grêmio Arena [1].

Podczas renowacji stadionu Maracanã wykorzystano również powłoki poliuretanowe firmy Huntsman, które mają przede wszystkim chronić elementy stadionu przed silnym brazylijskim deszczem. Powłoki zastosowano na powierzchni około 60 000 m² w rejonie trybun i kolejnych 11 000 m² w strefie przejść i korytarzy. Produkty Huntsman spotkały się z tak dużym uznaniem, że wykorzystano je też przy renowacji siedziby FIFA w Rio de Janeiro [2].

Stadion Maracanã. Fot. Daniel Basil (Wikimedia Commons)

Arena da Amazônia

Jednym z pięciu nowo wybudowanych z okazji Mistrzostw stadionów jest Arena da Amazônia w Manaus. Jego konstruktorzy poszli z duchem czasu i postanowili wykorzystać chłodzące właściwości powłok odbijających promieniowanie podczerwone. Powłoki takie zastosowano na tkaninie z włókien szklanych rozciągającej się na całej powierzchni dachu i fasady stadionu [3]. Podobną technologię wykorzystano przy renowacji stadionu Castelão w Fortalezie [4]. Gorące sportowe emocje nie wymagają może chłodzenia, ale tropikalne temperatury na stadionie mogą paradoksalnie ostudzić największy zapał.

Arena da Amazônia. Fot. Brazilian Government – Portal da Copa – Atribuicao 3.0 Brasil (Wikimedia Commons)

Stadion Narodowy Mané Garrincha

Nowoczesne technologie zastosowano też przy renowacji Stadionu Narodowego Mané Garrincha. Dach obiektu pokryty został membraną z fotokatalityczną powłoką na bazie dwutlenku tytanu [5]. Dzięki temu lotne zanieczyszczenia, przykre zapachy a także mikroorganizmy są na jego powierzchni natychmiast rozkładane do nieszkodliwych produktów. W ten sposób stadion przyniesie również pożytek środowisku, zapewniając czystsze powietrze w najbliższej okolicy. Teflonowe membrany z fotokatalityczną powłoką wyprodukowane przez firmę Birdair zastosowano też na nowo odnowionym stadionie Mineirão w Belo Horizonte [6].

Dostarczone natomiast przez Bayer MaterialScience warstwy polimerowe gwarantują łatwiejsze spływanie deszczu i odbijają promieniowanie UV [7]. Równocześnie jednak zapewniają dostęp światła wystarczający, aby murawa rosła bez przeszkód i prezentowała się jak na mistrzowską murawę przystało.

Arena Corinthians. Fot. Edson Lopes Jr-A2 FOTOGRAFIA (Wikimedia Commons)

Arena Corinthians

Przy budowie nowego obiektu Arena Corinthians skorzystano natomiast z dobrodziejstw nanotechnologii. Szklane elementy stadionu chronione są przez hydrofobową powłokę Diamon-Fusion, która nie tylko odpycha wodę i zanieczyszczenia, ale również chroni przed zarysowaniami, uderzeniami i wszelkim niszczącym działaniem warunków atmosferycznych [8]. A ponieważ warstwa ta jest niewidoczna, nie psuje efektu wizualnego.

Arena Corinthians. Fot. Danilo-Borges-Portal-da-Copa-ME (Wikimedia Commons)

Stadion Beira-Rio

Na stadionie Beira-Rio w Porto Alegre, podobnie jak na stadionach w Curitiba, Recife i Natal, zastosowano produkty PPG: farby architektoniczne Tintas Renner oraz ochronę przeciwogniową Steelguard. Koncern przyczynił się też do uświetnienia całej imprezy użyczając swoich farb przy renowacji hoteli, lotnisk i struktury transportowej w rejonie São Paulo, Campinas i Recife. Wisienką na torcie są powłoki opakowaniowe PPG na butelkach limitowanej, związanej z Mistrzostwami edycji piwa Brahma Selecao Especial [9]. Jęczmień do wyrobu tego mundialowego trunku został wyhodowany w Krajowym Brazylijskim Centrum Szkoleniowym w piłce nożnej Granja Comary, na prawdziwym boisku piłkarskim!

Estádio Beira-Rio. Fot. Portal da Copa (Wikimedia Commons)

Jak widać więc, nowoczesne stadiony buduje się z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ale to nie wszystko – równie ważna jak funkcjonalność i efektywność jest dziś ekologia, dlatego przy pracach konstrukcyjnych i renowacyjnych nie zapominano o zagrożeniu LZO i efektywnym wykorzystaniu zasobów. Jak zadeklarowali konstruktorzy i wykonawcy prac na stadionie Castelão, 100% wykorzystanych farb i lakierów spełniało wszelkie normy dotyczące emisji lotnych związków organicznych. A dzięki nowoczesnym technologiom energetycznym roczne zużycie energii tego obiektu będzie o 12,7% niższe niż innych podobnych stadionów [10].

Źródła:
[1] http://www.international-pc.com/resource-centre/news/brazilian-soccer-stadia.aspx
[2] http://utech-polyurethane.com/news/huntsman-polyurea-used-coat-infrastructure-ahead-fifa-world-cup-clash/
[3] http://www.ilikearchitecture.net/2014/01/brazils-five-new-stadiums-for-the-2014-fifa-world-cup/
[4] http://www.worldcupbrazil.net/world-cup-2014/stadiums/castelao-fortaleza/
[5] http://www.siemens.com/innovation/apps/pof_microsite/_pof-spring-2014/_html_en/sports-facilities.html
[6] http://www.birdair.com/press/birdair-designs-debut-2014-fifa-world-cup
[7] http://www.sheet.bayerpolymers.com/604d559/News/Press.htm
[8] http://www.dfisolutions.com/about-dfi/news/dfi-nano-coating-applied-to-new-fifa-world-cup-host-stadium-in-brazil/
[9] http://corporate.ppg.com/Media/Newsroom/2014/PPG-coatings-help-Brazil,-fans-celebrate-2014-FIFA
[10] http://www.usgbc.org/articles/brazil-sustainably-speaking