a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Bejce do drewna

Odpowiednio zaaplikowana bejca może nadać drewnu niepowtarzalny charakter – zarówno stylowy i elegancki, jak i nowoczesny. Wnika w strukturę podłoża, chroniąc je i upiększając, a równocześnie pozwala zachować wyraźny naturalny rysunek słojów.

bejce

Fot. Wikimedia Commons

Trwały kolor, skuteczna ochrona

Bejcą nazywamy rodzaj impregnatu do barwienia drewna, który wnika w podłoże. Dzięki temu może je trwale barwić i skuteczniej chronić. Bejce wodne w przeciwieństwie do zwykłych farb nie zawierają spoiwa, z którym wiązałyby się pigmenty, dlatego koloranty mogą swobodnie się poruszać i wnikać w pory drewna. Prócz pigmentów bejce na ogół zawierają również barwniki, których małe cząsteczki silnie penetrują nawet drobnoziarniste drewno jak wiśnia czy klon.

Naniesiona na podłoże drewniane bejca wygładza je, wypełniając szczeliny i zagłębienia, a także pozwala ujednolicić na przykład powierzchnię wykonaną z dwóch różnych rodzajów drewna. Ponadto dzisiejsze bejce pozwalają uzyskać różnego rodzaju efekty dekoracyjne. Odpowiednio dobrany produkt spełni nasze potrzeby niezależnie od tego, czy marzy nam się stylowo postarzony, elegancki mebel czy, przeciwnie, coś świeżego i nowoczesnego.

Jak aplikować?

Bejcę nanosić można poprzez natrysk pneumatyczny, co sprawdza się na dużych powierzchniach, jednak na prywatny użytek domowy w zupełności wystarczy pędzel lub szmatka. Cały proces polega na tym, że nanosi się na podłoże bejcę w nadmiarze, a następnie wciera. Po wyschnięciu dodatkowo zwykle maluje się powierzchnię lakierem. Istnieją co prawda produkty samowystarczalne, które nie potrzebują ochrony w postaci lakieru, mają one jednak tę wadę, że w razie uszkodzenia powłoki odsłaniają nagie drewno, a to prezentuje się bardzo nieestetycznie. W razie zarysowania warstwy lakieru nie ma takiego problemu, lakier jest bowiem przezroczysty i odsłoni jedynie warstwę bejcy.

Uzyskany ostatecznie kolor zależy od:

  • pierwotnego odcienia bejcy,
  • rodzaju drewna i jego porowatości,
  • czasu na jaki pozostawiono bejcę aby wniknęła w podłoże (od kilku sekund do kilkunastu minut),
  • intensywności wcierania.

Żeby uniknąć niespodzianek, warto najpierw wypróbować bejcę na mało widocznym fragmencie drewna i ocenić, czy odpowiada nam jej kolor. W razie potrzeby bejce w różnych odcieniach można ze sobą mieszać, lepiej jednak nie eksperymentować w ten sposób z produktami różnych marek – mogą one zawierać składniki, które nie są ze sobą kompatybilne.

Rodzaje

Tradycyjnie bejce stosuje się na elementach wystroju wnętrz, ale istnieją też ich warianty przeznaczone dla powierzchni zewnętrznych. Te są silnie przystosowane do pełnienia funkcji ochronnej – są bardzo odporne na promieniowanie UV, silnie penetrują drewno i chronią je przed szkodliwym działaniem grzybów (zgnilizna).

Ogólnie rzecz biorąc wyróżnia się bejce rozpuszczalnikowe (olejowe) i wodne. Te pierwsze wolniej schną, a więc ich aplikacja jest łatwiejsza, a prócz tego pozwalają uzyskać większą intensywność barwy. Jak każdy produkt rozpuszczalnikowy wydzielają jednak szkodliwe opary, dlatego przy ich nanoszeniu trzeba zachować szczególną ostrożność. Bejce wodne schną szybko, przez co trudno jest uzyskać równomierną warstwę, a prócz tego dają bardziej rozwodnione odcienie. Jeśli więc zależy nam na intensywnym kolorze, będziemy potrzebować kilku warstw tej bejcy.