REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Szybkie sieciowanie bez LZO

Naukowcom z Portugalii udało się uzyskać wodorozcieńczalne farby akrylowe bez dodatku lotnych środków emulgujących.

sieciowanie

Fot. vjeran2001 (sxc.hu)

Powłoki uzyskane przez portugalskich naukowców opierały się na żywicach z dodatkiem allilowych (AFAD) i akrylowych pochodnych kwasów tłuszczowych (AcFAD).

Okazało się, że otrzymane w ten sposób farby schły szybciej i w niższych temperaturach, a utworzone powłoki miały podwyższoną odporność na zarysowania. Badacze wyjaśniają, że jest to skutek reakcji między podwójnymi wiązaniami obecnymi w łańcuchach kwasów tłuszczowych a tlenem atmosferycznym (sieciowanie oksydacyjne).

Rezultat? Formuła, która nie zawiera szkodliwych lotnych związków emulgujących, a pozwala na szybkie i dokładne sieciowanie powłoki. Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA