REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pistolet lakierniczy w rękach cukiernika

Zbliżają się Święta, czas wypieków i słodyczy. Proponujemy przy tej okazji zastanowić się nad trochę mniej typowymi zastosowaniami pistoletu lakierniczego... Francuski cukiernik, David Pasquiet, używa go do dekorowania czekoladowych rzeźb. I trzeba przyznać, że wychodzi mu to naprawdę dobrze!

pistolet lakierniczy

Mikołajkowa figurka z najnowszej kolekcji Davida Pasquieta… W sam raz na Święta! Fot. L’Instant Chocolat

Pistolet Walther Pilot Mini. Fot. Walther Pilot

Do wykonywania słodkich rzeźb Pasquiet używa pistoletu Walther Pilot Mini – maleństwa, które charakteryzuje się dużą precyzją i wygodą. Pistolet jest bardzo lekki (waży zaledwie 300 g) i świetnie układa się w dłoni, dlatego korzystając z niego można dokonywać nawet prac malarskich wymagających najwyższej staranności. Powstał z myślą o małych obiektach i zastosowaniach dekoracyjnych, choć jego twórcy nie spodziewali się pewnie, że posłuży TAKIM celom…

Dekorowanie czekoladowych rzeźb przy pomocy pistoletu lakierniczego to jednak nie lada wyzwanie. Bardzo ważne jest utrzymanie stałej, optymalnej temperatury 33°C. Tylko taka bowiem gwarantuje właściwą konsystencję masła kakaowego, a także wygląd ostatecznej warstwy. W końcu wiadomo, że dla prawdziwego znawcy liczy się nie tylko smak, ale i połysk, kolor, dotyk i cały szereg niuansów, na które zwykły zjadacz czekolady zupełnie nie zwraca uwagi.

Fot. L’Instant Chocolat

Masło kakaowe natryskiwane przy pomocy pistoletu zawiera, podobnie jak farba, odpowiednie pigmenty. Dzięki temu można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Prawdziwe cuda możliwe są przy nałożeniu kilku warstw tego słodkiego tworzywa – osiem warstw nadaje tak mocne wrażenie głębi, że może nawet naśladować kamienie szlachetne!

A co z bezpieczeństwem? W końcu podstawowym przeznaczeniem czekolady jest jej jedzenie, więc nie może być mowy o migracji szkodliwych pierwiastków z elementów pistoletu. I nie ma – wszystkie części pistoletu, z którymi kontaktuje się płynne masło kakaowe są wykonane z nierdzewnej stali, toteż nie stwarzają żadnego zagrożenia.

Imponująca rzeźba wykonana przez Davida podczas Mistrzostw Świata. Fot. L’Instant Chocolat

Pasquiet czerpie inspiracje z życia codziennego – kwiatek przy drodze, kobiecy but, kawałek zardzewiałej blachy czy zauważone gdzieś na ulicy świąteczne dekoracje mogą być impulsem do powstania nowego dzieła. To prawdziwy artysta, którego prace są doceniane na najwyższym szczeblu – w tym roku w jego ręce trafił między innymi laur w prestiżowym konkursie Swiss Chocolate Master w Bernie. Dało mu to możliwość uczestnictwa w Mistrzostwach Świata w Paryżu (World Chocolate Masters). Oczywiście w towarzystwie nieodłącznego pistoletu Walther Pilot Mini.

Zapraszamy na stronę pracowni Davida Pasquieta, L’Instant Chocolat.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA