a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweThermal History Coating

Thermal History Coating

Firma Sensor Coatings Systems opracowała powłokę, która rejestruje zmiany temperatury i pozwala je później odtworzyć przy pomocy luminescencji. Jest to krok dalej w stosunku do dotychczas znanych farb, których termiczna historia odtwarzana była na podstawie wizualnych zmian barwy i subiektywnej oceny operatora.

Thermal History Coating

Fot. Sensor Coatings Systems

Działanie powłoki Thermal History Coating (THC) jest możliwe dzięki emisji światła przez niektóre materiały ceramiczne. Gdy robi się odpowiednio gorąco, materiał taki przechodzi odwracalną przemianę struktury. Później, po wzbudzeniu impulsem świetlnym, zaczyna fosforyzować odtwarzając termiczną historię przemian materiału. Odbierając sygnał przy pomocy urządzeń optycznych można w ten sposób rejestrować temperaturę od 300 do 1400°C (a potencjalnie nawet 1700°C). Częścią całego systemu jest też ręczny czytnik do skanowania obiektu, dzięki czemu obserwować możemy zmiany temperatury na całej jego powierzchni.

Powłoka może być nanoszona metodami tradycyjnie stosowanymi w produkcji (np. poprzez natryskiwanie plazmowe w warunkach ciśnienia atmosferycznego APS) lub – jeśli podczas jej aplikacji wymagana jest z jakichś względów niska temperatura – jak zwykła farba (Thermal History Paint), na przykład natryskowo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że powstała w ten pierwszy sposób warstwa będzie bardziej wytrzymała i lepiej poradzi sobie w agresywnych warunkach.

Źródło: european-coatings.com