Najlepszy przykład na wykorzystanie powłoki malarskiej nie tylko w celach dekoracyjnych, ale i praktycznych to farba magnetyczna. Dzięki zawartości drobnych cząstek żelaza ma ona właściwości magnetyczne i może służyć, podobnie jak drzwi lodówki, do przyczepiania notatek, obrazków i zdjęć przy pomocy magnesów.
Jak działa?
Wodorozcieńczalna farba akrylowa nabiera właściwości magnetycznych dzięki zawartości mikroskopijnych cząstek żelaza w postaci magnetytu żelazowego. Można ją nanosić na niemal wszystkie rodzaje podłoża – od cementu i tynków poprzez płyty gipsowe i gipsowo-kartonowe aż po drewno, ceramikę i szkło. Standardowo jest dostępna w neutralnym szarym odcieniu, ale jeśli marzy nam się jakiś przykuwający uwagę kolor, można ją z powodzeniem pomalować farbą akrylową w dowolnym kolorze.
Jak ją wykorzystać?
Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, spełniające normy unijne, które może posłużyć jako tablica informacyjna w biurach, centrach szkoleniowych, szkołach, przedszkolach czy naszej własnej kuchni (bezcenna w przypadku zapominalskich domowników), a także jako cennik i miejsce ogłaszania promocji w sklepach, kawiarniach i barach.
Jeszcze inna opcja to pokrycie powłoki magnetycznej warstwą tzw. farby tablicowej. Uzyskujemy wtedy matową powierzchnię na wzór szkolnej tablicy, po której można pisać kredą. Pomalowanie w ten sposób skrawka mieszkania to niezawodny sposób, by sprawić frajdę naszym dzieciom – oszaleją z radości mając okazję wreszcie bezkarnie rysować po ścianie.
Jak ją aplikować?
Nanoszenie farby magnetycznej jest bardzo proste – wystarczy zwykły pędzel czy wałek. Im więcej warstw, tym silniejszy efekt magnetyczny, dlatego zaleca się nanieść ją na podłoże co najmniej w dwóch warstwach. Zanim zaczniemy entuzjastycznie pokrywać powierzchnię notatkami trzeba co prawda trochę poczekać – czas schnięcia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin – ale ostateczny efekt na pewno jest tego wart.