a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiAzja napędza światowy rynek pigmentów

Azja napędza światowy rynek pigmentów

Według prognoz instytutu Ceresana dochody światowego rynku pigmentów w 2020 roku osiągną już 34,2 mld dolarów. Głównym motorem napędzającym rynek będą Chiny i Indie.

rynek pigmentów

Fot. knottyboy / Fotter.com / CC-BY

Już w tym momencie rejonowi Azji i Pacyfiku przypada połowa całej konsumpcji pigmentów na świecie, a udział ten w najbliższych latach jeszcze się zwiększy. Zapotrzebowanie na pigmenty będzie też rosło o kilka procent w skali roku w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Wzrost nie będzie tak wyraźny na nasyconych rynkach – Europie Zachodniej i Ameryce Północnej – jednak sytuacja ma się tam w najbliższym czasie nieco poprawić.

Z pigmentów korzysta przede wszystkim branża budowlana, która wykorzystuje je do produkcji materiałów konstrukcyjnych, farb, lakierów i plastików. Udział farb i lakierów w zużyciu pigmentów jest największy i wynosi 43%. Na drugim miejscu plasują się plastiki (27%).

Ponieważ w różnych częściach świata dominują odmienne sektory przemysłu pracujące z pigmentami, obserwuje się regionalne różnice jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywane rodzaje pigmentów. Wszystkie obszary geograficzne łączy duże zapotrzebowanie na szeroko wykorzystywaną biel tytanową. W Ameryce Północnej stosunkowo dużym wzięciem cieszą się pigmenty organiczne, zaś w rejonie Azji i Pacyfiku – tlenki żelaza oraz pigment carbon black.

Źródło: european-coatings.com