Koncern BASF uczynił kolejny ważny krok na swojej drodze do całkowitej neutralności węglowej. Podpisał właśnie umowy, na mocy których ponad 20 jego fabryk w USA zasilanych będzie odnawialną energią.

BASF ogłosił podpisanie wirtualnych umów zakupu energii elektrycznej (VPPA – ang. Virtual Power Purchase Agreement) z elektrowni słonecznych i wiatrowych w USA. Obejmują one w sumie dostarczenie 250 MW do ponad 20 zakładów produkcyjnych BASF – od Texasu do Michigan.
470 tysięcy ton dwutlenku węgla mniej
Zakupiona w ramach umowy energia odpowiada ilości potrzebnej do zasilenia przez rok 90 000 przeciętnych amerykańskich domów. Jak mówi Michael Heinz, członek zarządu BASF SE oraz prezes i dyrektor generalny BASF Corporation:
Energia odnawialna to dla BASF kluczowe narzędzie, które umożliwi nam osiągnąć ambitny cel pełnej neutralności węglowej do 2050 roku. Silnie koncentrujemy się na naszym śladzie energetycznym w regionie oraz staramy się napędzać transformację energetyczną produkcji w branży chemicznej w Ameryce Północnej.
Zgodnie z oszacowaniami amerykańskiej Agencji Energii Elektrycznej podpisane przez BASF umowy pozwolą ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 472 500 ton rocznie. Dzięki umowom udział BASF w całkowitym wykorzystaniu energii odnawialnej w Ameryce Północnej wzrośnie do ponad 25%.
Dostawcy energii
Partnerami koncernu BASF na drodze do osiągnięcia jego ambitnych celów są dostawcy odnawialnej energii. Umowę na dostarczanie 100 MW energii producent podpisał z amerykańską firmą Dawn Solar. Dodatkowe 150 MW ma zaś dostarczyć EDF Energy Services.
Źródło: BASF