a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneBakterie glebowe pomogą w walce z korozją

Bakterie glebowe pomogą w walce z korozją

Alex Harold, badaczka z walijskiego Swansea University, zdobyła główną nagrodę w konkursie Grupy Tata „Dare to Try” (Odważ się spróbować). Zwycięstwo przyniosła jej antykorozyjna powłoka na stal, której sekretem są… bakterie glebowe.

bakterie glebowe korozja

Fot. CDC / Dr. David Berd / Wikimedia Commons

Projekt zespołu Alex Harold został nazwany „Superhydrofobowa powłoka z białek bakteryjnych”. Jak wyjaśnia badaczka, celem była powłoka, która jest nie tylko inspirowana naturą, ale bezpośrednio wykorzystuje jej bogactwa – w tym wypadku specjalne białka, pochodzące od bakterii glebowych.

Bardziej przyjazna środowisku, tak samo skuteczna

Konkretnie chodzi o powszechnie występujący gatunek Streptomyces sp. Powierzchnia komórki tej bakterii jest nie tylko hydrofobowa; chroni organizm przed wysuszeniem, ograniczając ruch wody przez błonę. Alex Harold zaproponowała, by wykorzystać te właściwości w walce z korozją.

W ten sposób naukowcy otrzymali bardzo cienką (o grubości poniżej 10 nm), odporną zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury powłokę, skutecznie zmniejszającą ryzyko korozji. Jest dużo bardziej przyjazna środowisku, niż inne dostępne na rynku rozwiązania, a zapewnia równie niezawodną ochronę.

bakterie glebowe korozja antykorozja

Alex Harold ze zdobytą nagrodą. Fot. Swansea University

Najlepszy z 5000 projektów

Aby zdobyć główną nagrodę, powłoka z białek bakterii musiała pokonać 5000 konkurentów. Na co dzień Alex Harold jest doktorantką na Swansea University. Jak mówi dr Geertje van Keulen, uczelniany opiekun jej projektu, zatrudniony w Institute of Life Science na Swansea University Medical School, odkrycie Alex otworzyło im zupełnie nowe możliwości – dostali już dofinansowanie na stworzenie podobnego materiału na potrzeby przemysłu obronnego.

Grupa Tata, organizator konkursu „Dare to Try”, to konglomerat ponad 100 firm, które łącznie w zeszłym roku osiągnęły przychody ponad 100 mln $. Należący do Grupy producent Tata Steel to jeden z największych wytwórców stali na świecie, działający w 26 krajach.

Źródło: paintsquare.com