REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Bakterie glebowe pomogą w walce z korozją

Alex Harold, badaczka z walijskiego Swansea University, zdobyła główną nagrodę w konkursie Grupy Tata „Dare to Try” (Odważ się spróbować). Zwycięstwo przyniosła jej antykorozyjna powłoka na stal, której sekretem są… bakterie glebowe.

bakterie glebowe korozja

Fot. CDC / Dr. David Berd / Wikimedia Commons

Projekt zespołu Alex Harold został nazwany „Superhydrofobowa powłoka z białek bakteryjnych”. Jak wyjaśnia badaczka, celem była powłoka, która jest nie tylko inspirowana naturą, ale bezpośrednio wykorzystuje jej bogactwa – w tym wypadku specjalne białka, pochodzące od bakterii glebowych.

Bardziej przyjazna środowisku, tak samo skuteczna

Konkretnie chodzi o powszechnie występujący gatunek Streptomyces sp. Powierzchnia komórki tej bakterii jest nie tylko hydrofobowa; chroni organizm przed wysuszeniem, ograniczając ruch wody przez błonę. Alex Harold zaproponowała, by wykorzystać te właściwości w walce z korozją.

W ten sposób naukowcy otrzymali bardzo cienką (o grubości poniżej 10 nm), odporną zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury powłokę, skutecznie zmniejszającą ryzyko korozji. Jest dużo bardziej przyjazna środowisku, niż inne dostępne na rynku rozwiązania, a zapewnia równie niezawodną ochronę.

bakterie glebowe korozja antykorozja

Alex Harold ze zdobytą nagrodą. Fot. Swansea University

Najlepszy z 5000 projektów

Aby zdobyć główną nagrodę, powłoka z białek bakterii musiała pokonać 5000 konkurentów. Na co dzień Alex Harold jest doktorantką na Swansea University. Jak mówi dr Geertje van Keulen, uczelniany opiekun jej projektu, zatrudniony w Institute of Life Science na Swansea University Medical School, odkrycie Alex otworzyło im zupełnie nowe możliwości – dostali już dofinansowanie na stworzenie podobnego materiału na potrzeby przemysłu obronnego.

Grupa Tata, organizator konkursu „Dare to Try”, to konglomerat ponad 100 firm, które łącznie w zeszłym roku osiągnęły przychody ponad 100 mln $. Należący do Grupy producent Tata Steel to jeden z największych wytwórców stali na świecie, działający w 26 krajach.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA