a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAxalta – kto da więcej?

Axalta – kto da więcej?

W ostatnim czasie niemal co dzień słyszymy doniesienia o nowych możliwych przejęciach między dużymi producentami farb. Na światowym rynku wrze jak w ulu! Vanessa Bauersachs, redaktorka portalu European Coatings, komentuje obecną sytuację.

Axalta rynek światowy transakcje

Fot. geralt / pixabay.com

W centrum uwagi znajduje się obecnie przede wszystkim Axalta Coating Systems – koncern dopiero co zakończył rozmowy z dwoma innymi dużymi graczami. Zarząd twierdzi, że nie czuje presji, aby doprowadzić do połączenia z inną firmą, ale mimo to wciąż podejmuje kolejne negocjacje. Kto może być następnym kandydatem?

Komu zależy na Axalcie?

Wcześniej amerykański koncern dyskutował kwestię połączenia z AkzoNobel i Nippon Paint, ale rozmowy z obydwoma koncernami zostały dosyć szybko zerwane. Obecnie jako potencjalnego kandydata do negocjacji wymienia się PPG, które jeszcze niedawno bezskutecznie usiłowało przejąć AkzoNobel. Byłaby to naturalna decyzja, biorąc pod uwagę, że zarówno PPG, jak i Axalta bardzo mocno skupiają się na lakierach samochodowych. Ponieważ jednak są to dwaj tak duzi amerykańscy producenci z tej samej branży, transakcja mogłaby napotkać problemy prawne związane z przepisami antymonopolowymi. Niektórzy twierdzą jednak, że prędzej niż zacznie rozmowy z Axaltą, PPG jeszcze raz spróbuje sił z AkzoNobel.

Jako potencjalnego partnera do rozmów z Axaltą wymienia się również BASF Coatings, zarząd jednak nie zasygnalizował do tej pory żadnych zamiarów w tym kierunku. Innym potencjalnym kandydatem jest Sherwin Williams. Szanse jednak i tutaj są niewielkie, ponieważ dopiero pół roku temu zakończył on inne ogromne przejęcie – firmy Valspar. W dodatku wkrótce później sprzedał Axalcie oddział lakierów do drewna Valspara, co oznacza, że gdyby zdecydował się teraz połączyć z Axaltą, sprzedany biznes by do niego powrócił, a to nie miałoby większego sensu.

Akzo – kolejne podejście?

Istnieje jeszcze jedna możliwość – Nippon Paint lub AkzoNobel powrócą z inną, wyższą ofertą. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku tego drugiego, holenderskiego koncernu, ponieważ, jak twierdzą eksperci, połączenie przyniosłoby mu duże korzyści – Bloomberg Gadfly mówi o ok. 250 mln € rocznie, być może nawet więcej. Transakcja ta byłaby korzystna dla firmy AkzoNobel także z jeszcze jednego powodu – uchroniłby ją przed kolejnymi próbami przejęcia ze strony PPG. Stałaby się bowiem, jak określają to niektórzy analitycy, kąskiem zbyt dużym, by amerykański koncern był go w stanie połknąć.

Źródło: european-coatings.com

Dowiedz się więcej o firmie