REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Federalna Komisja Handlu blokuje transakcję

Amerykańska Federalna Komisja Handlu złożyła zażalenie administracyjne dotyczące przejęcia przez koncern Tronox oddziału arabskiej firmy Cristal produkującego biel tytanową. Transakcja może więc zostać zablokowana.

Federalna Komisja Handlu Tronox Cristal

Fot. arch. Tronox

W oświadczeniu prasowym z 6 grudnia Tronox wyraził swoje głębokie rozczarowanie decyzją Federalnej Komisji Handlu (FTC) i zarzucił jej, że jej zastrzeżenia to efekt „wąskiego i błędnego spojrzenia” na rozmiar rynku TiO2.

FTC uważa, że transakcja poważnie zagroziłaby konkurencji na rynku amerykańskim, jeśli chodzi o sprzedaż bieli tytanowej otrzymywanej metodą chlorkową. Organ uzasadnia swe zażalenie faktem, że połączenie obu firm zwiększyłoby ryzyko skoordynowanych działań między pozostałymi graczami na rynku; obawia się również, że w przyszłości Tronox ograniczy produkcję, co zadziała na niekorzyść światowej konkurencji.

Zarząd Tronoxu odpowiada, że transakcja byłaby krokiem do obniżenia cen bieli tytanowej. Zarzuca także Komisji, że skupia się ona wyłącznie na TiO2 otrzymywanym metodą chlorkową, ignorując prawie połowę światowej produkcji tego pigmentu, uzyskiwanej metodą siarczanową. FTC zwraca uwagę na fakt, że pigmenty otrzymywane metodą chlorkową mają bardziej intensywny biały kolor i są bardziej wytrzymałe, dlatego TiO2 otrzymanego metodą siarczanową nie można uznać za równoważny substytut.

Faktem jest, że ceny bieli tytanowej od dłuższego czasu gwałtownie rosną. Większość ekspertów jest zdania, że sytuacja ta nie zmieni się w najbliższym okresie.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA