REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Atest na trudnopalność

Jedną z pożądanych cech farb do drewna czy metalu, zwłaszcza w warunkach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko pożaru, jest trudnopalność. Potwierdzający ją atest przyznawany jest w oparciu o niemieckie normy.

atest na trudnopalność

Fot. Joergelman / pixabay.com

Reakcje na ogień w przypadku materiałów budowlanych, w tym farb, określają normy DIN 4102 oraz PN-EN 13501-1. Pierwsza z nich, która funkcjonuje częściej, wyróżnia trzy klasy palności: B1, B2 i B3. Klasa B3 oznacza materiały najbardziej łatwopalne, klasa B2 – normalnie palne, natomiast B1 to produkty trudnopalne. Jeśli więc producent podaje, że wyrób posiada oznaczenie B1 zgodnie z normą DIN 4102, znaczy to, że mamy do czynienia z produktem bezpiecznym – trudno zapalnym.

Inną klasyfikację podaje norma PN-EN 13501-1. Dzieli ona materiały na siedem klas palności: A1, A2, B, C, D, E i F. Produkty najbardziej łatwopalne oznaczone są literą F. Na drugim końcu skali, z oznaczeniem A1 i A2, znajdują się natomiast wyroby całkowicie niepalne, a więc najbezpieczniejsze. Klasy B i C to materiały trudnozapalne (grupy te odpowiadają więc oznaczeniu B1 w normie DIN 4102), natomiast D i E – normalnie zapalne.

Atesty potwierdzające trudnopalność i niepalność wydawane są na podstawie norm przez certyfikowane ośrodki badawcze. Sięgając po farbę lub lakier z podobnym certyfikatem klient może być pewny, że to bezpieczny produkt, minimalizujący zagrożenie w przypadku pożaru.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA