REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Artystyczny stolik i farba termochromowa

Materiały termochromowe (zmieniające kolor pod wpływem zmian temperatury) weszły już do powszechnego użytku. Wskaźniki schłodzenia na butelkach piwa czy też kubki, na których po nalaniu wrzątku „magicznie” pojawiają się różne wzory to właśnie ich zasługa. Australijski projektant Jay Watson udowodnił, że farby termochromowe można również wykorzystać artystycznie.

farba termochromowa

Fot. Jay Watson Design

Ile to już razy byłeś karcony za to, że nie używałeś podstawki lub serwetki pod kubek z gorącą herbatą, stawiając go na stole? Teraz możesz nie tylko nie zawracać sobie głowy podstawkami, ale i tworzyć sztukę przy pomocy tego samego gorącego kubka.

Dziełem Jaya Watsona jest stolik pokryty termochromową powłoką. W temperaturze pokojowej farba termochromowa jest czarna, jednak pod wpływem ciepła traci kolor i staje się przezroczysta, odsłaniając widoczne pod spodem słoje drewna. Pozwala to do woli bawić się, tworząc fantazyjne wzory na gładkiej powierzchni stołu.

Efekt jest niezwykły. Postawione na blacie kubki z gorącym napojem zostawiają wyraźne kręgi, a ślady po dotyku ręki wyglądają prawie jak widmowe zarysy na zdjęciu RTG. Powstały w ten sposób „znak wodny” znika bez śladu po kilku minutach, gdy temperatura blatu ponownie spada.

Projekt nazwany został „Linger A Little Longer” (ang. dosł. Pozostań na trochę dłużej). Meble z tej serii są dostępne komercyjnie, jednak jest to dość kosztowna przyjemność – najtańszy model kosztuje ok. 3 tysiące dolarów. Niezrażeni niebagatelną ceną znajdą szczegóły na stronie artysty.

Źródło: jaywatsondesign.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 6
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA