REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Amerykański rynek farb staje na nogi

Z najnowszego raportu na temat amerykańskiego rynku farb wynika, że powoli, ale stale wychodzi on z kryzysu lat 2008-2009. Wartość produkowanych tam w ciągu roku farb wynosi obecnie ponad 27 mld dolarów.

amerykański rynek farb

Fot. salingpusa / freeimages.com

Stany Zjednoczone są dojrzałym rynkiem, który jednak stale się rozwija aby sprostać nowym regulacjom prawnym oraz wymaganiom klientów, a także zapotrzebowaniu na ekologiczne i niedrogie rozwiązania. Na rynku zaroiło się od wyszukanych i wielofunkcyjnych produktów, które jednak wymagają kosztowniejszych materiałów i technologii wytwarzania.

Wielkość produkcji nie dorównuje co prawda tej z roku 2006, ale w ostatnich latach rośnie. Połowa całościowego zużycia farb na tym rynku przypada dziś architekturze. Dalej plasuje się przemysł OEM (25%), czyli głównie branża samochodowa i aeronautyka, oraz powłoki do zastosowań specjalnych (24%).

Zwrot ku ekologii widać między innymi w proporcjach farb wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych na rynku, a właściwie – w zmianach tych proporcji na przestrzeni lat. Udział farb wodorozcieńczalnych na rynku amerykańskim wynosi dziś 58% i od roku 1996 wzrósł aż o 10%. Farby rozpuszczalnikowe natomiast zaspokajają 30% zużycia, a więc ich udział od 1996 spadł o 12%. 11% przypada zaś farbom proszkowym, wciąż jeszcze jednoznacznie powiązanym z zastosowaniami przemysłowymi.

Raport został przygotowany przez firmę Kusumgar, Nerlfi & Growney.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA