Z najnowszego raportu na temat amerykańskiego rynku farb wynika, że powoli, ale stale wychodzi on z kryzysu lat 2008-2009. Wartość produkowanych tam w ciągu roku farb wynosi obecnie ponad 27 mld dolarów.
Stany Zjednoczone są dojrzałym rynkiem, który jednak stale się rozwija aby sprostać nowym regulacjom prawnym oraz wymaganiom klientów, a także zapotrzebowaniu na ekologiczne i niedrogie rozwiązania. Na rynku zaroiło się od wyszukanych i wielofunkcyjnych produktów, które jednak wymagają kosztowniejszych materiałów i technologii wytwarzania.
Wielkość produkcji nie dorównuje co prawda tej z roku 2006, ale w ostatnich latach rośnie. Połowa całościowego zużycia farb na tym rynku przypada dziś architekturze. Dalej plasuje się przemysł OEM (25%), czyli głównie branża samochodowa i aeronautyka, oraz powłoki do zastosowań specjalnych (24%).
Zwrot ku ekologii widać między innymi w proporcjach farb wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych na rynku, a właściwie – w zmianach tych proporcji na przestrzeni lat. Udział farb wodorozcieńczalnych na rynku amerykańskim wynosi dziś 58% i od roku 1996 wzrósł aż o 10%. Farby rozpuszczalnikowe natomiast zaspokajają 30% zużycia, a więc ich udział od 1996 spadł o 12%. 11% przypada zaś farbom proszkowym, wciąż jeszcze jednoznacznie powiązanym z zastosowaniami przemysłowymi.
Raport został przygotowany przez firmę Kusumgar, Nerlfi & Growney.
Źródło: european-coatings.com