Choć w Europie obowiązuje kilka najważniejszych i powszechnie znanych oznaczeń ekologicznych, poszczególne kraje mają także własne certyfikaty. W krajach nordyckich najważniejsze z nich to...
Nordic Swan (lub Nordic Ecolabel) – oficjalne ekologiczne oznaczenie krajów nordyckich. Celem Nordic Swan jest stworzenie przyjaznej środowisku społeczności, w której można swobodnie wybierać „zielone” produkty do swoich projektów. Jest to inicjatywa organu non-profit powołanego przez Nordic Council of Ministers, międzyrządowego forum kooperacji między państwami nordyckimi. Organizacja ta sprawdza, czy produkt spełnia najwyższe standardy – poddaje go wyczerpującym testom i analizuje cały jego cykl życia. Jednorazowo przyznany certyfikat jest ważny przez następne trzy lata, później zaostrzane są kryteria i każdy producent musi się ubiegać o oznaczenie raz jeszcze.
Oznaczenie organizacji The Swedish Asthma and Allergy Association. Stowarzyszenie to stara się stworzyć lepsze warunki życia dla osób cierpiących na astmę lub alergię. Oznaczenie wskazuje na to, że jest to produkt przyjazny astmatykom i alergikom, polecany przez to stowarzyszenie. Jeśli chodzi o farby, certyfikat przyznaje się w oparciu o badanie składu przez ekspertów od alergenów oraz testy przeprowadzone cztery tygodnie po naniesieniu farby.
Oznaczenia M1, M2, M3 przyznawane są przez fińską Sisäilmayhdistys association, ale zainteresowanie tym oznaczeniem pojawiło się też w innych państwach nordyckich, a także w krajach bałtyckich. Produkty budowlane do wykończenia wnętrz, takie jak farby, są tutaj klasyfikowane według ilości substancji emitowanych do atmosfery. Klasa M3 oznacza najwyższą emisję, natomiast M1 – najniższą, co zostaje stwierdzone na podstawie szeregu testów i analizy organoleptycznej.